Tegobe u trudnoći
-
Proširene vene u trudnoći
Proširene vene u trudnoći Varikozne ili proširene vene su površinske vene koje su obično povećane, natečene, vijugave, modre ili ljubičaste. Ovisno o stupnju proširenosti, odnosno o stupnju bolesti ovisi njihov izgled, a kvrge s pojavom otvorenih rana su najteži stadij bolesti koji se, na sreću, u trudnoći ne javlja. Bolest proširenih vena može imati i…
-
Savjeti da što lakše preživite trudnoću
Iako se za trudnoću kaže kako je blaženo stanje, rijetke su žene koje je tako zaista i dožive. Mučnine, anksioznost, hormonalne promjene, debljanje, napetost, bolovi u leđima, ali zabrinutost oko rasta i razvoja bebe, svakako narušavaju unutarnji mir trudnica. Ispod su neki savjeti koji vam mogu pomoći da bar malo ublažite sve te tegobe.
-
Anemija u trudnoći
Nizak nivo hemoglobina, tvari koja prenosi kisik, uzrokuje pojavu poznatu pod nazivom anemija. Nedostatak željeza prilično je česta pojava u trudnoći.
-
JUTARNJE MUČNINE U TRUDNOĆI – Kada počinju i koliko traju
Mučnina, povraćanje, gubitak apetita, uznemirenost, depresija, sve su ovo sasvim normalni simptomi jutarnje mučnine kod trudnica. Ako vam je sve ovo poznato ne morate se brinuti jer čak skoro dvije trećine trudnica pati od jutarnje mučnine stoga nije čudno ako ste i vi među njima.
-
Jačanje imuniteta u trudnoći
Uvijek je teško održavati imunitet na visokoj razini, a posebno u trudnoći, kada je mnogo prirodnih pripravaka zabranjeno, a sa suplementima trudnice ne smiju eksperimentirati.
-
Nesanica u trudnoći
Umor, bezvoljnost, pospanost i frustriranost… Nesanica tijekom trudnoće je nemogućnost da spavate cijelu noć. Razlozi mogu biti mnogobrojni, a uključuju faktore poput hormonalnih promjena, potrebe za čestim uriniranjem, žgaravice, grčeva, predporođajne anksioznosti, te ponekad i nedovoljno fizičke aktivnosti tijekom dana.
-
Pad imuniteta u trudnoći
Neke od promjena koje žene i njihovo tijelo prolaze za vrijeme trudnoće su očitije, dok su druge skrivene i naoko, izvana teško primjetne. Svi znamo da u trudnoći raste trbuh, žena se deblja, ima jutarnje mučnine, otečene zglobove, međutim, mnoge promjene koje imaju značajan utjecaj na sam organizam ostaju skrivene i zapravo se dešavaju iznutra.…
-
Žgaravica u trudnoći
Žgaravica u trudnoći Žgaravica je neugodan osjećaj pečenja u jednjaku i želucu, koje se često javlja tijekom trudnoće. Tada se djelomično probavljena hrana i želučana kiselina vraćaju u jednjak, što izaziva spomenuti osjećaj. Da biste spriječili žgaravicu: – Jedite pomalo, ali često. – Podignite dok spavate gornji dio tijela više nego što imali običaj…
-
Zatvor u trudnoći
Zatvor u trudnoći Budući da hormoni trudnoće utječu na opuštanje crijeva čime se usporava rad probavnog sustava, logična posljedica je pojava zatvora. Od njega pati čak 65% trudnica. Štoviše, ovaj problem postaje izraženiji, ako ste i prije trudnoće patili od zatvora ili ako uzimate preparat željeza. Obratite se liječniku u slučaju da osjećate grčeve i…
-
Vrtoglavica u trudnoći
Vrtoglavica u trudnoći Smanjenje broja eritrocita, koji prenose kisik kroz tijelo, može se odraziti pojavom vrtoglavice, pa čak i gubitkom svijesti. Česte nuspojave trudnoće su i pad krvnog tlaka i razine šećera u krvi, što također uzrokuje nesvjestice. Preventivno će djelovati: – Uzimanje visokoproteinskih namirnica, kao što su sir i jogurt, koji sprečavaju nagle…
-
Visok krvni tlak u trudnoći
Visok krvni tlak u trudnoći Redovito kontroliranje krvnog tlaka obvezno je tijekom trudnoće, jer je to precizan indikator brojnih problema koji se mogu javiti u ovom razdoblju. Iako je povišen krvni tlak najčešće kratkotrajna reakcija na ili anksioznost, on također može ukazati na preeklampsiju. Ovo stanje, ako se ne uoči i ne tretira na…
-
Svrbež kože u trudnoći
Svrbež kože u trudnoći Svrbež kože, a naročito na trbuhu, jedna je od najčešćih pratećih pojava trudnoće, prvenstveno zbog njenog rastezanja. Ponekad se događa da se svrab javi na koži cijelog tijela, što je naročito često pred kraj trudnoće. – Rashlađujte se – tuširanje u mlakoj vodi dobar je način rashlađivanja. – Perite odjeću…
-
Krvarenje zubnog mesa u trudnoći
Krvarenje zubnog mesa u trudnoći Tijekom trudnoće desni postaju mekše i osjetljivije zbog djelovanja hormona, pa se događa da prokrvare prilikom pranja zuba. Zbog mogućnosti pojave upale desni (gingivitis) potrebno je da se obratite stomatologu. Redovno perite i čistite zube zubnim koncem (najmanje dva puta dnevno) i obratite se zubaru čim uočite neki problem.…
-
Hemoroidi u trudnoći
Hemoroidi u trudnoći Hemoroidi su, zapravo, proširene vene u anusu, koje se mogu pojaviti i na njegovoj vanjskoj strani. Ponekad su praćeni bolom, svrabom ili krvarenjem. Kao i u slučaju proširenih vena, tokom trudnoće se povećava sklonost pojavi hemoroida, jer hormoni trudnoće šire krvne žile, a rizik povećava i pritisak koji beba vrši na…
-
Grčevi u mišićima u trudnoći
Grčevi u mišićima u trudnoći Bolni grčevi, najčešće u listovima, javljaju se kao posljedica povećanog opterećenja nogu zbog dodatne težine koju nosite u trudnoći. Nedostatak kalija (sadrže ga banane), kalcija (mliječni proizvodi), ili soli u organizmu često su uzroci pojave grčeva u nogama. Također, i prekomjerno unošenje gaziranih napitaka i mesnih prerađevina, koje izaziva pojavu…
-
Edemi (otoci) u trudnoći
Edemi (otoci) u trudnoći Oticanje nožnih i ručnih zglobova, stopala i prstiju u određenom stupnju smatra se normalnom pojavom u završnim mjesecima trudnoće. Otoci su obično naglašeniji krajem dana, po toplom vremenu, ili ako je trudnica gojazna. Ta otečenost može biti privremeno još uočljivija nakon porođaja, jer organizam počinje razgrađivati višak tkiva stvorenog tokom trudnoće.…
-
Dijabetes u trudnoći
Dijabetes u trudnoći Dijabetes nastaje kada u organizmu ponestane inzulina, koji kontrolira nivo šećera u krvi. Oko 5% trudnica oboli od ovog tipa dijabetesa (manifestira se isključivo u trudnoći i povlači se nakon porođaja). Budući da često izostaju očigledni simptomi, potrebno je redovno davati urin na analizu. Ukoliko se uoči prisutnost šećera (glukoze) u…
-
Cistitis u trudnoći
Cistitis u trudnoći Ova vrsta infekcije mjehura uzrokuje potrebu za učestalim mokrenjem, kao i peckanje u genitalnom području. Cistitis se češće javlja tijekom trudnoće, zbog većeg pritiska na mokraćni mjehur. Ipak, infekcija se ne mora obavezno manifestirati bilo kakvim simptomima, zbog čega je važno raditi i analizu urina na redovnim pregledima. Da biste spriječili…
-
Bolovi u leđima u trudnoći
Bolovi u leđima u trudnoći Zglobovi, ligamenti i mišići “omekšavaju” pod učinkom hormona trudnoće, i to spada u normalan proces pripremanja organizma za porođaj. Međutim, ova pojava povećava rizik od povreda i bolova, naročito u donjem dijelu leđa. Težina bebe, koja se prirodno povećava, vrši dodatni pritisak na kralježnicu i karlicu utječući na držanje tijela…