Trudnoća po tjednima
-
2. (drugi) tjedan trudnoće
Trudnoća se razlikuje od žene do žene, pa je teško predvidjeti hoćete li osjetiti ikakve simptome i ikakve promjene na tijelu u drugom tjednu nakon začeća.
-
13. tjedan trudnoće
Drugo tromjesečje idealno je za ponovno povezivanje s partnerom. U prvom tromjesečju niste se osjećali najbolje, a u trećem će vas vaše tijelo živcirati i onesposobljavati za mnoge stvari. Pa u ovom razdoblju povećajte zajedničke aktivnosti.
-
14. tjedan trudnoće
Ako vas partner ne može pratiti na preglede neka napiše listu svojih pitanja. Na taj način i on će dobiti odgovore na pitanja koja ga muče.
-
16. tjedan trudnoće
Prsti na rukama već su formirani, noge su duže od ruku, a vi ćete već moći primijetiti njihovo kretanje. Ako ništa ne osjetite neka vas to ne zabrinjava. Neke majke kojima je prva trudnoća ništa ne osjećaju do 24. tjedna…
-
17. tjedan trudnoće
Vaša je beba i dalje mršava bez čvrste koštane strukture, pa iako će neke trudnice osjetiti pokrete bebe, većina trudnica ih ne može još uvijek razaznati…
-
18. tjedan trudnoće
Oči su se smjestile na svoje anatomsko mjesto, te lice poprima potpuno ljudski izraz. Oči percipiraju svjetlost..
-
21. tjedan trudnoće
Sada beba više ne raste toliko brzo, ali tijelo počinje sve više dobivati ljudske proporcije i dobivati na težini. Moždane stanice se i dalje stvaraju zapanjujućom brzinom između 50.000 i 100.000 u minuti.
-
23. tjedan trudnoće
Koža bebe još uvijek nije dovoljno zadebljala pa zbog krvi koja cirkulira ima crvenkastu boju. Zbog povezivanja živčanih vlakana bebini pokreti postaju koordinirani, a počinje i reagirati na vanjske zvukove, pa
-
27. tjedan trudnoće
Ulaskom u treće tromjesečje beba sada ima dobre šanse da preživi i ako se prijevremeno rodi. Oči se otvaraju. Beba sada čuje mnogo bolje pa će vjerojatno već prepoznavati vaš glas i glas od vašeg muža.
-
28. tjedan trudnoće
U slučaju prijevremenog rođenja beba već ima velike šanse da preživi, jer može udisati zrak vlastitim plućima, a centralni živčani sustav dovoljno je razvijen pa je u stanju kontrolirati i regulirati tjelesnu
-
29. tjedan trudnoće
Beba je možda već okrenute glave prema dolje, spremna za rođenje. Ako nije, još uvijek ima dovoljno vremena za to. Najčešće se beba u položaj za porod okrene do 31. tjedna, ali sve do 36 tjedna se može okrenuti.
-
30. tjedan trudnoće
Iako mislite kako ste ogromni, bit ćete još veći. U trudnoći se u prosjeku dobije 8 do 13 kg. Vama vjerojatno preostaje dobivanje još dva kilograma u posljednjih deset tjedana.
-
31. tjedan trudnoće
Beba sada ubrzano raste i postaje sve bucmastija. U posljednjim tjednima beba će izlučivati oko pola litre urina u plodovu vodu i progutati malo manje od toga svaki dan.
-
32. tjedan trudnoće
Nabori na bebinoj koži nestaju, a ruke i noge postaju bucmastije. Lanugo dlačice opadaju iako će se neke zadržati i nakon porođaja.
-
33. tjedan trudnoće
Micanje vaše bebe osjećate dosta intenzivno i češće. Ako ne možete izbrojati bar deset udaraca tijekom sat vremena možda je vaša beba gladna pa pojedite nešto zdravo ili popijte čašu voćnog soka što će vratiti
-
34. tjedan trudnoće
Beba nastavlja da se popunjava i raste. Ima sve manje prostora pa nemate priliku često osjetiti njene pokrete. Iako kada vas udari njeni pokreti sada mogu biti snažniji jer je beba ojačala.
-
35. tjedan trudnoće
Beba se popunjava i postaje sve teža. To znači da će se sve teže kretati u vašoj maternici, ali micanje i udarci ne bi smjeli prestati.
-
37. tjedan trudnoće
Beba je već naučila disati udišući i izdišući plodovu vodu, također odavno zna sisati palac, može gutati, treptati, ukratko rečeno potpuno je spremna za samostalni život.
-
38. tjedan trudnoće
Od 38. do 42. tjedna trudnoće sve se smatra normalnim terminom porođaja, a izračunati datum u 40 tjednu je zapravo sredina ovih točaka.