Cistitis u trudnoći
Ova vrsta infekcije mjehura uzrokuje potrebu za učestalim mokrenjem, kao i peckanje u genitalnom području. Cistitis se češće javlja tijekom trudnoće, zbog većeg pritiska na mokraćni mjehur. Ipak, infekcija se ne mora obavezno manifestirati bilo kakvim simptomima, zbog čega je važno raditi i analizu urina na redovnim pregledima.
Kako spriječiti cistis u trudnoći
– Praznite mjehur čim osjetite potrebu za mokrenjem.
– Nosite pamučne gaćice, izbjegavajte nošenje hulahopki, kao i upotrebu parfimiranog toaletnog papira i jakih deterdženata za pranje rublja.
– Pijte dosta vode – najmanje dvije litre dnevno. Sok (ili čaj) od brusnice, kao i od kamilice, efikasno ublažavaju tegobe i ubrzavaju oporavak (ispiru urinarne putove).
– Izbacite iz prehrane kisele i prerađene namirnice (naročito bijeli šećer) i jedite dosta bijelog luka i peršina.
– U akutnoj fazi infekcije, nakon uriniranja ispirite genitalno područje mlakim čajem od kamilice.
Ukoliko simptomi traju duže od nekoliko dana trebate se javiti liječniku. A ako, osim simptoma cistitisa, osjećate bolove u leđima, imate povišenu temperaturu, povraćate, boli vas glava, ili prijetite krv u urinu, trebate se hitno javiti liječniku, jer postoji opasnost od infekcije bubrega.
Što je cistis
Cistis je upala mokraćnog mjehura. Cistis uzrokuje razmnožavanje bakterija u mokraćnom mjehuru. Ova upala zahvaća veliki postotak žena, a posebno su joj sklone žene tijekom trudnoće. Osim bakterijskog postoje i drugi tipovi cistisa, ali je bakterijski cistis primarni cistis, kojem su simptomi učestalo mokrenje, peckanje, ali može se javiti i bol i grčevi u donjem dijelu trbuha.
Cistis u trudnoći
Cistis u trudnoći je češći, ali nikako dijagnozu ne bi trebali postavljati sami sebi, nego treba kod liječnika napraviti sve potrebne pretrage kako bi se on dijagnosticirao. Promjene u izgledu reproduktivnih organa tijekom trudnoće, kao i pritiska koji maternica vrši na mjehur, može uzrokovati simprome koji su slični cistisu, pa se u trudnoći samo na temelju pojedinih tegoba ne može odmah zaključiti kako se radi o cistisu.
Trudnoća se ne naziva bez razloga drugo stanje, tijelo žene se mijenja te postaje sklonija nekim bolestima kojima prije trudnoće nije bila, ili neke slabosti tijela koje žena ima budu posebno naglašene tijekom trudnoće. U trudnoći je svakako potrebno povećati higijenu, a posebno genitlanu.
Ako ste ikad prije imali cistis vjerojatno znate da u većini slučajeva on se riješi sam od sebe, ali u trudnoći ukoliko primijetite simptome cistisa biste se svakako trebali javiti ginekologu ili liječniku, budući da urinarne infekcije nisu poželjne u trudnoći. Ako ostavite ne tretiran cistis postoji mogućnos nekih komplikacija vezanih uz trudnoću, pa ćete razgovarajući s liječnikom i primjenjujući tretman koji vam propiše liječiti akutno stanje, ali prevenirati komplikacije.
Kako liječiti cistis u trudnoći
Najbolja je opcija uvijek i za sve u trudnoći potražiti liječničku pomoć, jer ste jedino tako sigurni da ćete otkriti prave uzroke tegoba i na pravi način ih liječiti. Ako je liječnik utvrdio blagi cistis neki od njegovih savjeta mogu biti
- piti više tekućine
- izbjegavati sex
- paziti više na higijenu genitalija.
Ima li razloga za zabrinutost zbog cistisa u trudnoći
Iako je trudnoća razdoblje u kojem se oko svega brinemo više nego inače, jer znamo da naše stanje ne utječe samo na nas, nego i na našu bebu, pravog razloga za zabrinutost ukoliko se stanje ne zakomplicira zapravo nema. Blagi cistis se lako liječi, te je bolest koja ne bi trebala stvarati komplikacije. Trebate samo malo više povesti računa o vlastitom zdravlju i potruditi se da se cistis ne ponavlja prečesto jer se time povećavaju rizici komplikacija.
I u ovom slučaju jako je bitno zdravo i pravilno se hraniti kako bi vaše tijelo dobilo sve ono što mu je potrebno, te ostalo snažno za borbu i nošenje sa svim izazovima koje trudnoća nosi.