Kako smanjiti stres na poslu
Svi možemo iskusiti stres povezan s poslom, bez obzira na dob i posao kojim se bavimo. Neke ljude stres motivira, a kod nekih ljudi stres ima jako negativni učinak, te jako negativno utječe na osjećaj sreće i kvalitetu života, čineći ljude fizički i mentalno iscrpljenima. Postoje različite taktike i tehnike koje vam mogu pomoći da smanjite stres na poslu, te bi ih trebalo iskušati, međutim, ukoliko nikako ne uspijevate smanjiti stres koji se veže uz posao razmislite da potražite stručnu i liječničku pomoć.
Što možete pokušati kako biste smanjili stres povezan s poslom
* Promijenite situaciju na poslu. Ako vam se sviđa vaš poslodavac ili posao, ali situacija postaje prestresna ili predosadna, pokušajte uskladiti poslovne obveze sa svojim sposobnostima. Ako ste unaprijeđeni na mjesto koje vam ne odgovara bolje je vratiti se na staro prije nego vas stres uništi.
* Uzmite odmor. Ako osjetite da stres raste uzmite pauzu. Odmaknite se od stresne situacije, prošećite izvan ureda, odite do parka, sjedite na klupu i malo se odmorite. Dovoljno će biti kratko sjedenje u tišini da vam se vrati mir i energija. Ili prošećite do auta i odslušajte najdražu pjesmu.
* Ako je situacija stresna dulje vrijeme uzmite produženi vikend ili iskoristite godišnji odmor. Nekoliko dana izvan ureda pomoći će vam da se smirite i napunite baterije.
* Pokušajte se organizirati. Presložite sve po stolu. Napravite listu poslova koje trebate napraviti i kad ih završite prekrižite ih. Na taj ćete način imati bolji uvid u sve obveze, znat ćete da nećete ništa zaboraviti, a precrtavanjem poslova znat ćete koliko ste toga završili i kakav je napredak.
* Razgovarajte s nekim. Ponekad je to najbolji način za smanjenje stresa. Naravno da to treba biti osoba od povjerenja jer bi u protivnom moglo doći do još većih problema.
* Pokušajte humorističnije gledati na situaciju. Ako to nije moguće, a najčešće nije, s vremena na vrijeme s kolegama podijelite neku smiješnu situaciju, ispričajte vic. Neka vam to prijeđe u naviku i cijeli ured će dobiti povremeno osvježenje od posla.
* Neka vaša očekivanja budu realna. Nemojte sebi postavljati previše ambiciozne rokove.
* Nitko nije savršen! Ne možete sve napraviti savršeno. Ljudski je griješiti. Bez obzira koliko se opterećivali, pogreške ne možete izbjeći. Ako se opterećujete sitnicama i sve radite do savršenstva bit ćete češće pod stresom, a tako povećavate i mogućnost za veće pogreške.
* Zadržite pozitivan pristup. Negativnost ubija energiju i motivaciju, stoga izbjegavajte ga što je više moguće. Pokušajte razviti optimističan pristupiti poslu.
* Morate se naučiti brinuti za sebe, zdravlje je najvažnije. Nitko i ništa nije vrijedno toga. Pronađite način kako uzeti stvari u svoju ruke i vratite kontrolu nad situacijom. Tako ćete se osjećati i fizički i psihički bolje, popravit će se i odnosi sa suradnicima, a i posao ćete bolje obavljati.
* Pokušajte prepoznati što vam je najveći izazov i što stvara najviše stresa. Jednom kada znate što uzrokuje stres lakše ćete definirati što se u konkretnoj situaciji može promijeniti a što ne. Na primjer ako ne možete kontrolirati koliko dnevno radite, pokušajte pronaći načine kako boravak na poslu učiniti zanimljivijim, a radno okruženje prihvatljivijim. Pronađite neke druge načine kako prije i poslije posla se razvedriti. Možete li šetati kroz grad ili park na putu do posla i s posla kako biste razvedrili ili razbistrili misli?! Sami osmislite ideje koje će boravak na poslu učiniti podnošljivijim.
* Gledajte šire! Postoje i drugi poslovi koje možete raditi, ali vaša obitelj, prijatelji i zdravlje nisu zamjenjivi. Ako poslodavac očekuje previše od vas i to na vas djeluje stresno, stvarajući vam veliki pritisak, počnite tražiti drugi posao. Ništa nije vrijedno vašeg zdravlja.
Nastavite čitati:
Opširnije o temi
Vezano: