Dnevno noćni ritam kod odraslih

Dnevno noćni ritam kod odraslih

Dnevno noćni ritam kod odraslih

Nobelovu nagradu su 2017. dobili istraživači koji su proučavali kako tijelo funkcionira i kako vodi računa o vremenu te su otkrili da svaka stanica ima svoj sat. Optimalna regulacija i koordinacija ovih staničnih satova ovisi i optimalnom vremenu i trajanju spavanja.
Taj dnevno noćni bioritam utječe na san i buđenje, a posredno dalje na imunološki sustav i zdravlje, tjelesnu temperaturu, pa čak i metabolizam.

Na dnevno noćni ritam odnosno cirkadijalni bioritam utječe hormon kortizol koji se oslobađa tijekom dana, dok se melatonin oslobađa navečer i djeluje uspavljujuće, temperatura tijela, budući da je niža dok tijelo spava, ali i vanjski faktori poput izloženosti svjetlosti.

Promjene cirkadijalnog bioritma tijekom života su normalne.

Tinejdžeri doživljavaju promjene u cirkadijalnom ritmu koji je poznat kao odgođeno odnosno kasnije spavanje.
U ranom djetinjstvu djeca idu spavati oko 9 sati, dok se tinejdžeri umore kasnije, i kasnije su pospani. Melatonin se kod njih popne do razine za spavanje tek iza 10 donosno oko 11 sati. Ta promjena utječe i na to da tinejdžer ujutro dulje spavaju. Kako djeca ulaze u adolescenciju njihova se tijela mijenjaju. Duže su navečer budni te im jutarnji san više znači.

Odrasle osobe bi trebale imati dosljedan cirkadijalni ritam, spavanje i buđenje bi trebalo bit u slično vrijeme, te imati 7 do 9 sati sna.

Starije osobe imaju cirkadijalni ritam takav da ranije odlaze na spavanje i bude se ranije.

Vezano:

BIORITAM | Najstariji kalkulator |COVER (covermagazin.com)

Dnevni i noćni bioritam [ ZDRAVLJE ] – COVER magazin.com

,