PROMJENA POSLA – Koliko ostati na istom poslu?
Trendovi u poslovnom svijetu posljednjih godina pokazuju daleko veću fluktuaciju zaposlenih nego ranije. I dok se kod prošlih generacija stabilnost posla nalazila među top prednostima posla, danas to više nije tako. Napredovanje je često lakše promjenom poslodavaca. Čak i poslodavci često na razgovoru za posao preferiraju osobe s iskustvom kod različitih poslodavaca.
Razlozi za promjenu posla
Danas je promjena posla ne samo lakša i uobičajena, nego čak i poželjna. Promjene posla se najčešće događaju iz nekih od razloga:
- želja za napredovanjem, odnosno osjećaj da stagniramo
- nezadovoljstvo na radnom mjestu (nadređeni nas ne cijeni, odnosi s kolegama)
- degradacija, odnosno dobivanje lošijih zadataka nego ranije
- loša plaća, odnosno nedostatak povišica kroz određeno vrijeme
- profesionalno stagniranje, odnosno želja za novim izazovima, učenjem novih stvari
- previše prekovremenog
- malo je, ili nema, mogućnosti za napredovanje.
Iako se često priča o nedostatku radne snage, činjenica je da dobar posao nikad nije lako naći. Pripremite se na to. Istražite ponudu poslova, pripremite se, sredite životopis, sredite LinkedIn profil…
Koliko ostati na istom poslu?
Mladi profesionalci imaju reputaciju osoba koje stalno mijenjaju posao. Međutim koliko poslova je previše?! I u kojoj mjeri konstantna želja za novim izazovima onemogućava vas da ostanete na pravom kursu i napredujete?!
Prema anketama, dvije godine, smatra se normalnim razdobljem nakon kojeg se očekuje da ćete promijeniti posao u prve dvije ili tri pozicije. S tim da poslodavci još uvijek očekuju vjernost tri do pet godina. To naravno vodi do jaza između očekivanja i stanja na tržištu rada.
- Pretpostavimo da ste kvalificirani za svoj posao, tada imate mnogo izbora pri traženju novog zaposlenja. Međutim, bolje je dobiti nekoliko ponuda od kompanija koje su više usmjerene prema onome što želite raditi nego više ponuda širom tržišta bez točne određenosti.
- Važno je da ne kažete mnogim potencijalnim poslodavcima da ne želite raditi za njih, jer će to isključiti eventualnu buduću suradnju. Zbog toga se javljajte samo na natječaje koji su usko vezani uz ono što želite raditi jer tako ćete izbjeći da nakon što ste izabrani kažete kako ne želite raditi za njih, ili nakon mjesec dana shvatite, ono što ste već unaprijed znali, da taj posao nije za vas.
- Jasno, različiti tipovi zaposlenje u različitim područjima svake godine kroz deset godina novom poslodavcu će izgledati sumnjivo. Zbog toga je idealno tri do četiri posla promijeniti kroz to razdoblje. Na taj način ostavljate dojam osobe koja je radila različite poslove i stekla različito iskustvo, te imate što konkretno ponuditi kompaniji.
- Nemojte prihvatiti neku ponudi samo zbog toga što vam je netko rekao da vam odgovara, a na intervjuu za posao budite iskreni o motivima. Na taj način ćete i sebe i poslodavca poštedjeti neugodnih iznenađenja.
Također, nemojte ni prebrzo odustajati od nekog posla. Ako smatrate da su vam uvjeti u nekom poduzeću dobri, ali vam nedostaje izazova prije davanja otkaza razmislite o kretanju unutar kompanije na drugo radno mjesto. Ponekad zaposlenici nisu ni svjesni koliko im samo mali pomak, s jednog radnog stola na drugi, može donijeti izazova.
Kada promijeniti posao, a kada ne?
Često se spominje da kada ne volite svoj posao, svoje radno okruženje i kada je napor ići na posao, vrijeme je za promjenu. Ako je to nešto privremeno, ako su to „loši dani” nije isto, kao kada je takvo stanje kontinuirano. Ako se češće ponavlja, možda je vrijeme da sredite životopis, pogledate ponudu poslova, pripremite se za novo radno mjesto, usavršite nešto ako trebate… Ne morate odmah tražiti posao, ali možete se pripremiti i vidjeti kakva je situacija na tržištu rada.
Ne vidite prostor za razvoj i/ili rast plaće – ovdje je i opcija da razgovarate s nadređenima, no, to je lakše reći nego učiniti. Ako mislite da razgovor neće pomoći, potražite novi posao. Ako smatrate da postoji šansa, razgovarajte.
Radna okolina – ako se radi o nesuglasicama s jednim kolegom, pokušajte to riješiti, ali ako vam cijela sredina ne odgovara, možda je vrijeme za promjene. Ako se vi počinjete mijenjati, biti negativni, neugodni, nervozni nakon posla, onda je definitivno vrijeme za promjenu. Stres na poslu nije dobar, posebno svaki dan, ali ako to prenosite i na slobodno vrijeme, to je trenutak za potragu za novim poslom.
Mnogi će reći da je malo dobrih poslova, ne mora biti savršen, ali može biti dobar, vrlo dobar, većinom dobar, imati uspone i padove, ali ako je posao loš kontinuirano, ako postanete stava da su svi poslovi loši, onda nije za vas i trebate promjenu. Možda promjenu firme u kojoj radite, možda i radno mjesto s drugačijim odgovornostima.
Više:
45 najčešćih pitanja na razgovoru za posao