Je li banana zdrava i u receptima?
Banane su voće koje se često koristi, mogu se konzumirati svježe, no često su i dodatak u receptima. Pri tome se banane termički obrađuju kuhanjem, pečenjem, prženjem, grilanjem…
Što se pri termičkoj obradi dešava s hranjivim sastojcima iz banane?
Zanimljivo je znati što se pečenjem i kuhanjem dešava sa sastojcima iz banane. Banane se dobrim dijelom sastoje od vode, kako se banane zagrijavaju voda se isparava, što dovodi do toga da okusi u banani postaju koncentriraniji. Pri tom se mijenja i tekstura.
Ugljikohidrati u banani su škrob i šećer, kako banana dozrijeva tako enzimi pretvaraju škrob u šećer, te kako je banana zrelija, ona postaje i slađa. Zagrijavanjem i termičkom obradom banana taj se proces nastavlja te se sve više škroba pretvara u šećer. Termički obrađena banana je slađa od banane koju smo na početku imali.
Količina kalija u bananama nakon termičke obrade (kuhanje, prženje ili pečenje banane)
S obzirom da su banane popularne po kaliju u svom sastavu, postavlja se pitanje što se događa s kalijem prilikom termičke obrade banane. Minerali su uglavnom stabilni i njihova se vrijednost ne mijenja kada su izloženi toplini. To vrijedi i za kalij. Pečenje, pirjanje ili prženje ne mijenja značajno udio kalija u banani. Količina kalija se u pravilu ne mijenja čak ni kada se radi o visokim temperaturama ili duljoj termičkoj obradi.
Dakle, ako ste koncentrirani na kalij iz banane, ne trebate previše brinuti, jer ćete i nakon termičke obrade u organizam unijeti skoro istu količinu kalija kao i kod svježe banane.
Iako se kaže da je kalij u sušenim ili pečenim bananama koncentriraniji nego u svježim bananama, to ne znači da se njegova količina povećala termičkom obradom, nego s obzirom da je voda isparila, on će biti u većem postotku u banani. Ako se radi o jednoj banani, ona će imati isto kalija svježa ili nakon termičke obrade. No, ako govorimo o udjelu kalija na 100 grama tada će ga kod dehidrirane banane biti više.
Kalij nije otporan na kuhanje, kipuća voda može smanjiti količinu kalija, te ako se želi zadržati količinu kalija u banani, trebalo bi izbjegavati kuhanje u kipućoj vodi kako kalij ne bi ispario. Čak i namakanje u hladnoj vodi znači gubitak određenog postotka kalija iz banane. No, banane se ionako rijetko namaču ili kuhaju u vodi.
Banana i B6 vitamin nakon termičke obrade
Vitamin B6 u banani ne gubi se značajno pečenjem ili kuhanjem. Banane sadrže solidnu količinu vitamina B6, a toplina neće značajno promijeniti sadržaj vitamina B6 u banani.
Banane i vitamin C nakon termičke obrade
Banane sadrže vitamin C, ali uglavnom nisu izbor zbog vitamina C. Vitamin C je osjetljiv na toplinu, te će ga termička obrada smanjiti. Kuhanjem ili pečenjem banane gubi se vitamin C.
Banana i vlakna nakon termičke obrade
Zanimljivo je gube li se vlakna u banani nakon pečenja ili kuhanja. Često se spominju vlakna, budući da su ona jedan od razloga zasitnosti banane, kada se radi o termičkoj obradi banana, nema jednoznačnog odgovora kako toplina utječe. Neke će metode kuhanja više, neke manje utjecati na količinu vlakana, dok će ih neke smanjiti neke će ih učiniti koncentriranijim. Kuhanje banana uglavnom vodi do smanjenja topivih vlakana dok prženje i pečenje može povećati koncentraciju vlakana (zato što dolazi do gubitka vlage, pa se omjeri mijenjaju, ne dolazi do povećanja vlakana u jednoj banani, nego na 100 grama).
Banana termičkom obradom postaje smeđa
Zašto banana kuhanjem i pečenjem postaje smeđa?! Banana kada se zagrijava postaje sve više smeđa. S jedne strane radi se o karmelizaciji šećera u banani, a s druge o reakciji koja stvara smeđe pigmente iz šećera i proteina, stvaraju se nove boje, ali i novi okusi, što pečenim bananama daje drugačiji okus od svježih.
Banana i antioksidansi
Pečenje djeluje i na antioksidansi u banani. Neki antioksidansi su osjetljivi na toplinu te će termička obrada banana smanjiti njihov udio u bananama, dok će reakcije u banani prilikom termičke obrade stvoriti nove antioksidanse i povećati koncentraciju nekih.
Kalorije kod termičke obrade banana
Banana sadrži dosta vode, termičkom obradom ta voda isparava, te će banana imati i više kalorija na 100 grama. Svježa banana ima 90 kalorija na 100 grama. Pržena banana ima 151 kaloriju, a čips od banane ima 500 kalorija na 100 grama. Više: BANANA kalorije, koliko banana dnevno jesti? Debljaju li banane? Pečene i pržene banane imaju više kalorija od svježih banana na 100g.
Koji je najbolji način konzumiranja banana kako bi se iskoristili njeni nutrijenti?
Kako je bolje jesti banane, pečene ili svježe? Termička obrada banana povećava bio raspoloživost nekih nutrijenata, odnosno oni postaju lakše i bolje iskoristivi našem organizmu. Termička obrada može doprinijeti boljoj iskoristivosti kalcija, on postaje lakši za apsorpciju. Slično je i s karotenoidima kojima kuhanje banane povećava bio raspoloživost i iskoristivost u našem organizmu. Količina kalija se ne mijenja prženjem ili pečenjem.
Dakle, dio nutrijenata, onih koji su osjetljivi na toplinu se gubi termičkom obradom, no, istovremeno dio sastojaka kuhanjem postaje lakše i bolje iskoristiv.
U bananama se može uživati na različite načine i pri tome ne izgubiti na kvaliteti nutrijenata koje unosimo.
Pročitajte i:
BANANA kalorije, koliko banana dnevno jesti? Debljaju li banane?
Banane za mršavljenje, kada i koliko ih jesti?
Kako i koliko dugo čuvati banane?
Ideje za recepte s bananama: Banane – Recepti
3 odlična recepata za kolače s bananama
Kako još iskoristiti banane: Banana – Prirodni lijek