Kako napredovati i izbjeći stagniranje na poslu
Ako vam se čini da se trudite i trudite, a nikako ne napredujete, kolege ili osobe izvana uvijek dobivaju bolja mjesta i plaću dok vi stojite na mjestu, možda radite jednu od ovih grešaka.
Greške koje radite, a ne vode napredovanju
Radite previše – Raditi dobro je odlično. Obaviti svoje zadatke na vrijeme se očekuje od svih, ali ostajanje prekovremeno radi tog istog posla nije način za napredovanje. Napredovanje možete dobiti ako pokažete inicijativu, ako doprinesete razvoju, boljoj organizaciji posla, ali ako uporno i dobro obavljate svoj posao, teško. Sposobnost organiziranja, vođenja, planiranja… to je ono što su karakteristike za napredovanje, a ne preuzimanje istih zadataka u nedogled.
Provedite najmanje pet posto radnog vremena razvijajući odnose s radnim kolegama i šefom.
Svoj posao trebate raditi dobro, to je preduvjet, no, da bi napredovali, morate pokazati karakteristike koje se traže za radno mjesto na koje ciljate. Preuzmite inicijativu, pripremite plan, projekt, predložite nešto…
Obavljate tuđe poslove – Mnogi na sebe preuzimaju odgovornost ne samo za svoje, nego i za tuđe poslove.
Na takav način, dok drugi rade svoju karijeru vi radite poslove za njih. Zbog toga prestanite volontirati po uredu obavljajući zadatke koje nitko drugi ne želi. Posebno se to odnosi na rutinske poslove.
Kad vas slijedeći put netko zamoli da obavite neki posao umjesto njega, jednostavno odgovorite kako biste voljeli, ali da zaista nemate vremena. Nema potrebe da objašnjavate zbog čega. To je i tako njihov posao, a ne vaš. Vi sjedite za računalo, čitajte po Internetu, informirajte se i učite o novim stvarima. Na taj način ćete i izgledati stvarno zauzeto, a stečeno znanje i informacije će vam više koristiti od kopiranja papira za kolegu. Iskoristite to za kreativnu fazu, nove ideje, ako nešto unaprijediti, kako promijeniti…
Više: Zašto stojite na mjestu i ne napredujete
Kako napredovati
Kako biste izbjegli stagniranje važno je i biti na pravom poslu. Ponekad, bez obzira koliko se trudili, ukoliko u vašoj firmi nema prostora za napredovanje, nećete daleko dogurati. S druge strane ukoliko radite posao koji vam ne leži, bez obzira na sve zalaganje, uvijek će netko biti bolji od vas. Stoga je da biste mogli napredovati na poslu jako bitno voditi računa o ovih 5 čimbenika:
1 – Izaberite posao u pravoj grani.
Možda vam se ne čini tako, ali da biste napredovali i bili sretni na poslu jako je bitno raditi ono što volite i što vam ide. Razmislite o prekvalifikaciji ili usavršavanju. Dodatna opcija je da stečeno znanje iskoristite u novom području.
2 – Razmislite o promjeni posla.
Nekad je uobičajena poslovna strategija bila raditi što duže za isto poduzeće jer se na taj način moglo najviše napredovati. Međutim danas bolje prolaze osobe koje se odluče riskirati. Ako ste u svome poduzeću dosegli maksimum, razmislite o promjeni posla.
Koliko često mijenjati posao kako bi napredovali?
Oko teme koliko često mijenjati posao, što je prečesto, a što je poželjno, koliko dugo ostati na nekom radno mjestu i slično, u zadnje vrijeme se dosta raspravlja.
Danas se često vidi da osobe svakih 2-5 godina mijenjaju posao kako bi napredovali. A vrlo često i kompanije traže nove osobe za više pozicije, umjesto među zaposlenicima, na vanjskom tržištu, jer žele osobe koje imaju iskustva na drugim pozicijama i poduzećima, nove ideje, nove načine funkcioniranja…
3 – Pikirajte slijedeći posao.
Pratite događanja na tržištu rada, pratite kompanije u kojima biste željeli raditi i pratite karijeru osobe na čije mjesto ciljate.
4 – Od sebe napravite brand.
O sebi razmislite kao o novom proizvodu svoje tvrtke. Promotrite što vam još treba u budućnosti za uspjeh. Nemojte čekati da vam se nešto dogodi. Pokažite inicijativu. Pokažite karakteristike za radno mjesto na kojem biste željeli biti, a ne samo da ste dobri u onom što radite.
5 – Impresionirajte poslodavce.
Dogovorite intervju ili se prijavite na natječaj u poduzeću u kojem biste željeli raditi, ali nemojte se prezentirati na uobičajeni način. Pokažite im točno što možete učiniti za njih i način na koji čete to napraviti. Razlikujte se od ostalih kandidata.
6 – Nije bitno samo dobro raditi, nego se i dobro prezentirati.
Iako će za ovo mnogi reći da im se ne sviđa, da to ne žele, da žele da njihov rad govori za njih, činjenica je da će se ti isti većinom složiti s tim, da osbe koje se dobro prezentiraju, češće napreduju.
7 – Preuzmite inicijativu
Što se traži na poslu koji želite? Počnite razmišljati na taj način i to prezentirajte. Predložite promjene, unapređenja, nove ideje… Često se više cijene nove ideje, razrađene i dobro predstavljene, čak i kad nisu provedive, od toga daje vaša glavna prednost da brzo i dobro obavljate svoj posao. Ako napravite i 5 puta više od ostalih, to samo pokazuje da ste dobri za radno mjesto na kojem jeste, a ne za da ste za napredovanje. Za novo radno mjesto trebate pokazati da imate ono što se na tom mjestu traži.
Kako dobiti unapređenje ili bolji posao?
- Dajte dodanu vrijednost poslu
Na nekoliko mjesta se spominje, za promoviranje na poslu ili za bolji posao nije dovoljno (uglavnom) raditi dobro svoj posao. To samo pokazuje da ste na pravom mjestu i da radite ono što se od vas očekuje. Ako želite bolji posao trebate preuzeti drugačije zadatke, morate svom poslu dodati nešto više od onog što je usko opis vašeg posla. Neki od načina su da se više družite s osobama iz različitih odjela kako biste dobili ideju kako se i vaš posao može raditi bolje, tražite nove mogućnosti, usavršavajte se…
- Tko je u firmi unaprijeđen
Tko su osobe koje su uspjele dobiti posao, što su radile drugačije od ostalih… Na taj način ćete dobiti ideju što se traži. Naravno, ne možete znati cijelu sliku, ali možete primijetiti obrasce koji se ponavljaju. Ako zaključite da svi imaju osobine ili ponašanje koje se vama ne sviđa ili kakvi vi niste, možda će biti jednostavnije da bolji posao potražite na nekom drugom mjestu. U nekim firmama je prednost dobri rezultati, u nekima je to razlog da ostanete na mjestu, a bolji posao dobiju oni koji se dobro prezentiraju, negdje je bitno da ste timski igrač, negdje da imate nove ideje i da tražite nove načine obavljanja zadataka, a ne samo da ih dobro obavljate…
- Istaknite se
Nije dovoljno dobro raditi, bitno je i da na to skrenete pozornost. Skromnost često neće biti osobina koja vodi do promaknuća. Uključite se u projekte i kada ne morate ako ćete dobiti priliku raditi nešto drugačije i s novim ljudima.
- Pokažite osobine koje se očekuju od nove pozicije
Uglavnom bolji posao znači i drugačije obveze. Bitno je pokazati da ste za njih sposobni, a ne da ste dobri u onom što već radite. Kod nekih će to značiti viziju, ideju, predlaganje i odlučivanje. Kod nekih će to značiti pokazati sposobnost vođenja tima, često viša pozicija znači i koordiniranje drugih.
- Ideje…
Ako imate ideju kako unaprijediti proces odnosno ono što radite veća je vjerojatnost da ćete biti unaprijeđeni nego ako taj isti posao dobro radite po starom principu.
Stvari koje vam mogu pokvariti poslovnu reputaciju i šanse za napredak
Često u novinama čitamo o osobama iz poduzetništva ili showbiza, o njihovom lošem ponašanju. U medijima se nagađa kako će takvo ponašanje naštetiti njihovoj karijeri, međutim nakon nekog vremena vidimo ih u novinama još popularnije ili utjecajnije. Što dovodi do pretpostavke da pitanje koliko će loše ponašanje naštetiti karijeri ovisi prvenstveno o poslu kojim se bavite. Čini se da javnost vrlo brzo prašta, ali možda vaš šef ne. Zbog toga pokušajte izbjegavati sljedeća ponašanja kako biste sačuvali svoj profesionalni ugled i napredovali na poslu.
1 – Možda mislite kako je slika na kojoj ste pijani na vašem privatnom blogu ili Facebook profilu vrlo zanimljiva, ali ako je vidi vaš šef moglo bi vam biti dosta neugodno. Razmislite o imageu kakav želite ostaviti u uredu. Takva slika se sigurno ne uklapa u njega. Da, svi su nekad pijani, ali većina ne želi da je to glavna karakteristika osobe koju će unaprijediti.
2 – Otkrivanje informacija o poduzeću je čin kojim ćete naštetiti više poduzeću nego sebi kada je u pitanju trenutno radno mjesto, ali čak ni konkurencijska kompanija koja je imala najviše koristi od toga što ste otkrili povjerljive podatke neće vas kasnije htjeti zaposliti.
3 – Ne ogovarajte ni pred prijateljima svog šefa i kolege iz ureda. Nitko ne želi da se o njemu nešto ružno priča. Šef vas može otpustiti, a kolege zagorčati uredski život. Posao i tračeve vezane uz njega ne iznosite iz poduzeća.
4 – Ako u slobodno vrijeme honorarno radite za konkurenciju još jednom biste trebali detaljno pročitati svoj ugovor. Neka poduzeća imaju toliko striktne ugovore po pitanju konkurencije, da ćete možda nekoliko godina morati otplaćivati svoju pogrešku. A čak i ako u ugovoru ne postoji zabrana takvog rada, sa šefom biste trebali razjasniti koje poslove obavljate za konkurenciju kako biste izbjegli sukob interesa.
5 – Nevažno radi li se o privatnoj ili uredskoj zabavi, pred svojim šefom se nikad nemojte napiti.
6 – Sloboda govora vam dopušta da kažete sve što želite, ali pitanje je zbog čega biste to rekli? Rasističke, seksističke i druge slične izjave ostavite za sebe.
8 – Možda nisu vaši nadređeni, ali nemojte biti neugodni prema kolegama ili kolegicama
S kim je dobro biti dobar!?
Svatko ima kontakte koji mu mogu pomoći napredovati u karijeri i trebao bi ih iskoristiti.
S nekim osobama je dobro biti dobar.
1 – MENTOR IZ SUSJEDNOG ODJELA
Dobar mentor je osoba koju cijenite, s kojom možete normalno razgovarati, s kojom vam je ugodno u društvu i koja se slaže s vama u pogledu na posao. Što ima više iskustva to bolje. Npr. ako ste interni konzultant u poduzeću, dobro bi bilo družiti se s iskusnijom osobom iz marketinškog odjela.
Iz dobrog odnosa s njim ćete izvući mnoge koristi. On će vam pomoći kvalitetnije obavljati trenutni posao, a može odigrati i ključnu ulogu u vašem unapređenju. Ako radite za veliku korporaciju teško je biti primijećen, stoga recite svom mentoru što ste do sada postigli, razgovarajte o ranijim radnim mjestima i iskustvu. Kroz interakciju s mentorom i njegovim odjelom, ne samo da ćete imati osobnu korist, nego će i vaši odjeli više surađivati i biti učinkovitiji. Na taj način će vas primijetiti lideri u oba odjela.
2 – PREDSJEDNIK STRUKOVNE UDRUGE
Aktivno se uključite u strukovne organizacije. Potražite one koje točno odgovaraju vašem profesionalnom usmjerenju, a ako ne postoje uključite se u komore. Predsjednici takvih organizacija obično su vrlo cijenjene i utjecajne osobe. Preko njega možete steći mnoga znanja o vašoj struci i upoznati kolege iz konkurentskih poduzeća. Ako ne možete doći do predsjednika družite se s drugim visoko pozicioniranim pojedincima tog udruženja.
Za početak proučite koje udruge najbolje odgovaraju vašim interesima i odlučite koje seminare želite pohađati i kada. Ako je vaš cilj upoznati ljude iz struke razmislite kako to postići. Ako se sprijateljite s predsjednikom on će vam dati vrlo dobre i iskoristive ideje vezane uz posao, a u krajnjoj liniji upoznat će vas s drugim bitnim osobama za vašu karijeru.
3 – ZAPOSLENICI IZ DRUGIH ODJELA U VAŠEM PODUZEĆU
Osim od mentora u susjednom odjelu, pronađite „srodne duše“ i u ostalim odjelima poduzeća, nevažno jesu li istog, nižeg ili višeg ranga. Najbolje se družiti s onima koji su već dugo u poduzeću jer vam oni mogu dati najbolje savjete.
Važno je što osobe iz drugih odjela misle o vama i vašim kolegama.
Odgovori