Prilagodite se za jesen
Promjena sezone daje vam šansu da popravite ono što je ljeto učinilo vašoj koži. Mnogi nakon ljeta imaju simptome zategnutosti kože, crvenila, iritacija, a sve to zbog pretjeranog izlaganja štetnim zračenjima sunca, vjetra ili morske vode.
Na linku ispod pogledajte za koliko dana je jesen, a ispod linka u tekstu pročitajte savjete koji će vam pomoći da se prilagodite za jesen.
S promjenom sezone mijenjaju se i naše navike, međutim kako ne bismo dopustili da navike upravljaju nama, čine nas umornima i bezvoljnima, bitno je doskočiti dobrim planom i posebno zadržati dovoljnu razinu aktivnosti i zdrave prehrane.
1- Dodajte vitamin D u prehranu – Budući da naše tijelo proizvodi vitamin Da kod izloženosti kože suncu, prirodno je da će razina vitamina D u tijelu pasti kako dani postaju kraći, nosimo više odjeće, a sune je slabijeg intenziteta. Vitamin D igra ključnu ulogu u očuvanju zdravog imunološkog sustava, pa vitaminski dodaci vitamina D mogu pomoći da se organizam pripremi za nadolazeću sezonu.
2- Nemojte zaboraviti na salate i voće. Obično ljeti imamo praksu kupovati i jesti laganiju hranu, a kada dođu hladniji dani povrće i voće postaje sve manje zastupljeno u prehrani. Nemojte zaboraviti redovito svoj dom opskrbljivati voćem i povrćem.
3- Napravite jesensko čišćenje. Ako u jednom danu odradite reorganizaciju ormara i doma općenito, „lakše ćete disati” cijele hladnije sezone.
4- Ne zaboravite izlaziti na svjež zrak. Takvo nešto što nam je u toplijim danima potpuno prirodno u hladnijim danima može predstavljati pravi izazov. Lakše je smisliti neku izliku i zavući se ispod tople dekice, ali takvo ponašanje nije zdravo ni za vaše tijelo ni psihu.
5- Ipak, odvojite dovoljno vremena i za odmor. Prvi dani jeseni obično su puni entuzijazma, novih početaka, zadataka i planova, međutim, kako vrijeme bude odmicalo osjetit ćete kako vašem tijelu treba odmora. Pred zimu lagano smanjite planove i aktivnosti, a ulaskom u zimu neka vam glavni zadatak bude zdravo se hraniti, dovoljno spavati i odmarati, kako biste napunili baterije i skupili snage za nove pothvate.
Za jesen prilagodite i njegu tijela i lica:
1- Napravite njegujući piling od glave do pete. A nakon njega nagradite cijelo tijelo bogatom hidratantnom kremom.
2- Kada nanosite proizvode nemojte to raditi na brzinu. Usput se masitrajte i uživajte u mirisnim kremama. Nanošenje preparata završite masažom stopala.
3- Ukoliko niste znali postoje posebne kreme koje će vam pomoći riješiti se tamnih sunčanih pjega i hiperpigmentacije.
4- Najmanje jednom tjedno na lice nanesite masku, možete koristiti gotove kupovne ili prirodne maske za lice.
5- Usnama je u jesen potrebna pažljivija njega. Usne su bitne i za ukupan dojam lica. Redovito koristite balzame za usne jer su one u ovom razdoblju sklonije isušenosti.
6- Na rukama možda ne vidite posljedice ljeta, ali za koju godinu hoćete. Nemojte žaliti na kremi za ruke a obratite pažnju da postoje i antiaging kreme za ruke.
Nakon što ste pripremili sebe, važno je pripremiti i svoj dom za hladnije jesenske dane.
- Provjerite krov. Prije početka kiša dobro se uvjerite u stanje krova na vašoj kući. Pažljivo promotrit krov i tražite oštećenja, napukline ili slične nedostatke. Ako je vaš krov ravan redovito grabite lišće i provjerite odvodne kanalice.
- Provjerite stanje grijanja, posebno ako imate kamin ili neki drugi tip grijanja koje se nije koristilo cijelo proljeće i ljeto.
- Osigurajte dovoljnu zalihu ogrjevnog materijala.
- Provjerite stanje prozora i vrata, te popravite ako nešto treba ili zamijenite trake za brtvljenje ukoliko su se osušile ili ispucale.
- Očistite vanjski namještaj i prekrijte ga zaštitnim ceradama.
- Zasadite cvijeće i stabljike ukoliko se neke sade u jesen.
- Zamijenite baterije u detektorima plina i ugljičnog monoksida.
- Provjerite zalihe svjetiljki i svijeća u slučaju naglog nestanka struje radi nevremena.
Odgovori