Trudnoća COVER magazin
-
Koji tjedan je koji mjesec trudnoće
Koji tjedan je koji mjesec trudnoće Ako ste trudni određeni broj tjedana, ali niste sigurni u kojem ste mjesecu trudnoće, morate znati kako niste jedina trudnica s ovim pitanjem. Računanje mjeseca trudnoće uopće nije jednostavno, ni jednoznačno, pa se mnoge žene pitaju u kojem su mjesecu trudnoće kada se nalaze u određenom tjednu trudnoće. Odmah…
-
Muški plodni dani – kad su plodni dani kod muškaraca
Muški plodni dani – kad su plodni dani kod muškaraca Plodni dani žena su ono o čemu se često piše i govori, kako bi se mogao što bolje tempirati odnos ako se želi trudnoća ili izbjegavati odnos ukoliko se ne želi trudnoća. U prošlosti se mislilo kako su svi problemi vezani uz plodnost isključivo ženski…
-
Kako se računaju tjedni, mjeseci i tromjesečja u trudnoći
Dani, tjedni, mjeseci, lunarni mjeseci, tromjesečja…
-
Simptomi trudnoće nakon 5 dana
Simptomi trudnoće nakon 5 dana Kada se govori o simptomima trudnoće nakon 5 dana, misli se na simptome trudnoće koji se pojavljuju 5 dana nakon ovulacije, odnosno začeća. Ako pokušavate ostati trudni, svaki dan je bitan, vjerojatno ne možete dočekati testove, izostanak menstruacije ili potvrdu liječnika da ste trudni, te pokušavate primijetiti svaki simptom i…
-
Plodni dani u menopauzi
Plodni dani u menopauzi Kada uđete u menopauzu vjerojatno se još uvijek pitate možete li ostati trudni. To je dobro pitanje, jer zapravo mnoge žene na njega ne znaju odgovor. Mnoge žene ne znaju točno ni što znači biti u menopauzi, pa posljedično ne mogu ni znati jesu li plodne ili nisu u menopauzi. Da…
-
Do koje dobi su žene stvarno plodne
U tekstu ćete saznati: Do koje dobi su žene stvarno plodne Sve više žena odgađa majčinstvo, što zbog karijere, a što zbog nemogućnosti pronalaska pravog partnera u ranijoj dobi. Žene zapadnih zemalja postaju majke sve kasnije i kasnije. Stvari su se mnogo promijenile u odnosu na generaciju naših majki i baka, bar po pitanju rađanja…
-
Do koliko godina žena može ostati trudna
Do koliko godina žena može ostati trudna Budući da žene sve kasnije ulaze u veze, brakove i kasnije rađaju mnoge se pitaju do kada žena može ostati trudna. Uzmite u obzir da su 42 godine okvirna dob, kada se naglo smanjuje plodnost. U Hrvatskoj se također redovni postupak potpomognute oplodnje također može pokrenuti samo do…
-
Kad žena NE MOŽE ostati trudna? Koji su neplodni dani?
Kad žena ne može ostati trudna? Koji su neplodni dani? Postoje plodni i neplodni dani u mjesecu. Neplodni dani su oni u kojima žena ne može ostati trudna, dok su plodni dani, oni dani u ženinom ciklusu kad je oplodnja, a time i trudnoća moguća. Nijedna kontracepcija nije 100 posto sigurna, a praćenje plodnih i…
-
Bolovi u leđima u trudnoći
Bolovi u leđima u trudnoći Bolovi u leđima su vrlo uobičajeni tijekom trudnoće, posebno u ranim fazama trudnoće, a bolovi u leđima smatraju se i jednim od prvih simptoma trudnoće. Za vrijeme trudnoće ligamenti u vašem tijelu omekšavaju, razvlače i se i pripremaju za porod, što stvara napetost u području donjih leđa, koja rezultira bolovima.…
-
Dijabetes u trudnoći
Dijabetes u trudnoći Dijabetes nastaje kada u organizmu ponestane inzulina, koji kontrolira nivo šećera u krvi. Oko 5% trudnica oboli od ovog tipa dijabetesa (manifestira se isključivo u trudnoći i povlači se nakon porođaja). Budući da često izostaju očigledni simptomi, potrebno je redovno davati urin na analizu. Ukoliko se uoči prisutnost šećera (glukoze) u urinu,…
-
Cistitis u trudnoći
Cistitis u trudnoći Ova vrsta infekcije mjehura uzrokuje potrebu za učestalim mokrenjem, kao i peckanje u genitalnom području. Cistitis se češće javlja tijekom trudnoće, zbog većeg pritiska na mokraćni mjehur. Ipak, infekcija se ne mora obavezno manifestirati bilo kakvim simptomima, zbog čega je važno raditi i analizu urina na redovnim pregledima. Kako spriječiti cistis u…
-
Implantacijsko krvarenje: simptomi i kako ga prepoznati
Implantacijsko krvarenje simptomi i kako ga prepoznati Implantacijsko krvarenje lagana je sukrvica koja se pojavljuje 10 do 14 dana nakon začeća, kada se oplođeno jajašce pričvrsti za stijenku maternice. Traženje položaja i pričvršćivanje na maternicu može izazvati sukrvicu koja je uobičajena kod početka trudnoće. Implantacijsko krvarenja doživjet će oko 30 posto žena na početku trudnoće.…
-
Kako ostati trudna: 30 savjeta što činiti da što prije dobijete bebu
30 savjeta kako dobiti bebu (kako ostati trudna) Za mnoge žene koje se pitaju kako ostati trudna ispod su provjereni savjeti koje svakako vrijedi primijeniti. -1- Vodite ljubav Ovo je možda jako očit savjet, ali mnogo parovi nemaju redovit seksualni život kada pokušavaju napraviti bebu, te se „čuvaju“ za plodne dane. -2- Vodite ljubav ujutro…
-
Neplodnost: što kad žena ne može ostati trudna
Neplodnost, što kad žena ne može ostati trudna Neplodnost Zatrudnjeti nije uvijek lako. Oko četvrtine parova suočava se s neplodnošću duže od godine dana, a neki se s tim poteškoćama suočavaju i duže. Jedan na svakih šest parova potraži pomoć stručnjaka za plodnost. Neplodnost može biti rezultat najrazličitijih čimbenika s kojima se može suočavati…
-
Izračun plodnih dana
Plodni dani izračun Zašto je samo 6 dana u ciklusu plodni dani Vjerojatno već znate da su plodni dani tek šest dana u menstrualnom ciklusu koji obično traje 27 do 32 dana, ovisno o ženi. Svih ostalih, nešto više od dvadesetak dana, su neplodni dani. Svaki mjesec negdje u sredini ciklusa događa se ovulacija. Ovulacija…
-
Pad imuniteta u trudnoći
Pad imuniteta u trudnoći Neke od promjena koje žene i njihovo tijelo prolaze za vrijeme trudnoće su očitije, dok su druge skrivene i naoko, izvana teško primjetne. Svi znamo da u trudnoći raste trbuh, žena se deblja, ima jutarnje mučnine, otečene zglobove, međutim, mnoge promjene koje imaju značajan utjecaj na sam organizam ostaju skrivene i…
-
Bolesti koje mogu naštetiti bebi u trudnoći
Bolesti koje mogu naštetiti bebi u trudnoći Nije nikad lako biti bolestan, a posebno ne u trudnoći, kada ste uz sebe zabrinuti i za dijete koje se razvija u vama. Na sreću, odrasle osobe već su imune na neke bolesti opasne za trudnice, bilo zbog cijepljenja ili zbog toga što su u djetinjstvu te bolesti…
-
Nesanica u trudnoći
Nesanica u trudnoći Umor, bezvoljnost, pospanost i frustriranost, sve su to posljedice poteškoća u spavanju tijekom trudnoće koje pogađaju više od tri četvrtine trudnica. Nesanica tijekom trudnoće je nemogućnost da spavate cijelu noć. Razlozi mogu biti mnogobrojni, a uključuju faktore poput hormonalnih promjena, potrebe za čestim uriniranjem, žgaravice, grčeva, predporođajne anksioznosti, te ponekad i nedovoljno…
-
Eterična i aromatična ulja sigurna u trudnoći i za djecu
Eterična i aromatična ulja sigurna u trudnoći i za djecu Morate znati kako ni jedno ulje nije sigurno ako se koristi pretjerano ili nepravilno ili od proizvođača koji nemaju provjeren biološki uzgoj. – Nikad nemojte gutati eterična ulja– Nikad nemojte koristiti nerazrijeđena eterična ulja– Nikad nemojte koristiti eterična ulja za inhalaciju. Eterična ulja u trudnoći…
-
Harmony test kroz iskustvo – Kako se radi, što je, koliko je točan i koja je cijena
Harmony test kroz iskustvo: što je, koliko je točan i koja je cijena Što je Harmony test? Harmony test analizira slobodni DNA iz krvi majke i daje jake indikacije ima li fetus visoke ili male rizike za trisomiju 21, 18 i 13 (Down,Edwards i Patau sindrom). Kroz trudnoću u krvi trudnice se nalaze i fragmenti…
-
SIMPTOMI TRUDNOĆE – koji su i kada se pojavljuju nakon začeća
Simptomi trudnoće – koji su i kada se pojavljuju nakon začeća Postoje oni simptomi trudnoće koje možete primijetiti i prije izostanka menstruacije i ranije nego što i jedan test može pokazati da ste trudni. Oni su individualni, ali su neki učestali kod mnogih žena. Da ste trudni možete primijetiti po promjenama raspoloženja, umoru i razdražljivosti.…
-
Kako prepoznati plodne dane
Kako prepoznati plodne dane Odmah na početku treba razjasniti da plodne dane ne možete prepoznati, nego možete naučiti prepoznati ovulaciju, a plodni dani se tada računaju prema ovulaciji. Plodni dani su 4 dana prije ovulacije, i dva dana nakon ovulacije. Ovulacija je trenutak kada jajnik otpušta jajašce. Simptome ovulacije nije teško prepoznati. Jednom kada naučite…
-
Normalna temperatura u trudnoći
Normalna temperatura u trudnoći Bazalna tjelesna temperatura je najniža temperatura koju tijelo ima tijekom dana (kada je odmorno), a obično se mjeri odmah nakon buđenja, prije ikakve tjelesne aktivnosti. Kod žena nakon ovulacije, dolazi do povišenja bazalne tjelesne temperature za oko 0,3 do 0,5 C. Ukoliko ne dođe do trudnoće, temperatura prije menstruacije pada na…
-
Klokanice za bebe – Kako odabrati nosiljku za bebe
Klokanice za bebe – Kako odabrati nosiljku za bebe Nošenje djeteta je odlična praksa s kojom ćete usrećiti i sebe i dijete. Male bebe i manja djeca obožavaju biti nošena na prsima, a dvogodišnjaci i trogodišnjaci se neizmjerno vesele nošenju na leđima. Vaše dijete će se osjećati odlično, bit će blizu majke i zadovoljno, a…
-
KAVA U TRUDNOĆI i ostale stvari koje trebate i koje ne trebate raditi u trudnoći
KAVA U TRUDNOĆI i ostale stvari koje trebate i koje ne trebate raditi u trudnoći Samo nekoliko promjena u trudnoći može poboljšati vaše i zdravlje djeteta. Ispod je popis stvari koje trebate raditi u trudnoći, onih koje ne smijete, te onih koje trebate izbjegavati. U svakom slučaju, svaka trudnoća je posebna, te ne vrijede uvijek…
-
Kako težina utječe na plodnost
Kako težina utječe na plodnost Možda niste znali, ali nezdrava težina osim što nosi mnoge druge zdravstvene rizike, može utjecati na plodnost, te smanjiti šanse za trudnoću. Ako imate problema s plodnosti, možda bi bilo dobro da provjerite indeks tjelesne mase. Smatra se kako je normalna tjelesna težina idealna za trudnoću, jer kao što prevelika…
-
3 najčešće dileme o trbuhu u trudnoći
3 najčešće dileme o trbuhu u trudnoći Da li zbog hormona ili zbog nepoznanica koje trudnoća nosi sa sobom, pitanja za koja bi u svakoj drugoj situaciji imali logično objašnjenje i ne bi se s njima zamarali u trudnoći postaju jako bitna. Neka od tih pitanja tiču se i trbuha u trudnoći. Da li je…
-
Koliko je realan vaš termin poroda
Koliko je realan vaš termin poroda Računanje termina poroda prvi je korak nakon što saznate da ste trudni, ali koliko je realan rezultat koji dobijete i kolike su vaše šanse da ćete roditi na termin poroda. TERMIN PORODA – KALKULATOR – Termin poroda pretpostavlja da će trudnoća trajati točno 40 tjedana. Međutim, istraživanja pokazuju kako…
-
Štetnost ultrazvuka u trudnoći
Štetnost ultrazvuka u trudnoći Svako malo se nekim natpisima i novinskim naslovima kao da želi dodatno zaplašiti i onako osjetljive trudnice, pa se tako u posljednje vrijeme mnogo piše o štetnosti ultrazvuka iako njegova nazovi štetnost nikad nije dokazana, a korisnost se često dokazuje. Je li ultrazvuk u trudnoći štetan za mamu ili bebu? Ultrazvuk…
-
Vremenska crta simptoma trudnoće kako se pojavljuju
Vremenska crta simptoma trudnoće Jeste li trudni ili niste?! Jedni pouzdan način da otkrijete je pozitivan test na trudnoću, ali možda sumnjate ili se bar nadate i prije izostanka mjesečnice kako biste mogli biti trudni. Ispod su simptomi trudnoće kako se najčešće pojavljuju prema statistikama. 1.dan Ovulacija – spolni odnos -začeće 2.dan 3.dan …
-
Koliko vremena treba da žena zatrudni? Je li moguće začeće iz prvog pokušaja?
Koliko vremena treba da žena zatrudni? Je li moguće začeće iz prvog pokušaja? Odlučili ste se na dijete, međutim, kada nije uspjelo u prvom ili drugom mjesecu možda ste se zabrinuli kako nešto nije u redu, jer vam se čini da svima drugima uspijeva iz prvog pokušaja. Međutim, statistike govore drugačije. Nitko ne može točno…
-
Kako liječiti neplodnost i povećati šanse za trudnoću prirodnim putem
Macina trava dobra je za sve probleme s spolnim organima i smatra se najboljim lijekom protiv neplodnosti, neki tvrde da pomaže čak i kod začepljenih jajovoda. Vrkuta također liječi mnoge ženske probleme, te dobro djeluje na progesteron u drugom dijelu ciklusa, jer pomaže očuvanju eventualne trudnoće, ali treba je prestati piti kada se ustanovi da…
-
Koja je prosječna dob žena u kojoj ostaju trudne s prvim djetetom
Koja je prosječna dob žena u kojoj ostaju trudne s prvim djetetom Prosječna dob žene u kojoj rađa prvo dijete postupno se povećala u zadnjih 10 godina s 28,8 godina na 29,6 godine. Najveće promjene su bile u zemljama Istočne Europe Estoniji, Litvi i Latviji. Prema najnovijim statističkim podacima žene danas u Hrvatskoj prvo dijete…
-
Prehrana (dijeta) za povećanje plodnosti
Prehrana može imati veliki utjecaj na plodnost. Ne samo da utječe na šanse začeća kod žena nego i kod muškaraca zdrava prehrana povećava kvalitetu i kvantitetu sperme. Stoga se morate osigurati da oboje jedete pravilno, a sljedeće stvari dodatno će povećati vaše šanse za trudnoću.
-
Proširene vene u trudnoći
Proširene vene u trudnoći Varikozne ili proširene vene su površinske vene koje su obično povećane, natečene, vijugave, modre ili ljubičaste. Ovisno o stupnju proširenosti, odnosno o stupnju bolesti ovisi njihov izgled, a kvrge s pojavom otvorenih rana su najteži stadij bolesti koji se, na sreću, u trudnoći ne javlja. Bolest proširenih vena može imati i…
-
Kako sačuvati plodnost do 40-tih
Kako sačuvati plodnost do 40-tih Možda se još uvijek ne vidite kao majku, možda niste stekli materijalne uvjete za dijete ili jednostavno još nište pronašli pravog partnera, ali ako želite dijete jednom u budućnosti na neke stvari trebate misliti na vrijeme. Naravno da znate da se s godinama vaša plodnost smanjuje. Žene vrhunac plodnosti prolaze…
-
Koliko tjedana traje trudnoća i zašto je svih 40 tjedana trudnoće važno?
Svaka trudnica kada se približi terminu poroda počinje priželjkivati porod što prije kako bi upoznala svoje maleno dijete…
-
Savjeti da što lakše preživite trudnoću
Iako se za trudnoću kaže kako je blaženo stanje, rijetke su žene koje je tako zaista i dožive. Mučnine, anksioznost, hormonalne promjene, debljanje, napetost, bolovi u leđima, ali zabrinutost oko rasta i razvoja bebe, svakako narušavaju unutarnji mir trudnica. Ispod su neki savjeti koji vam mogu pomoći da bar malo ublažite sve te tegobe.
-
PLODNOST i GODINE (kod muškarca i žena)
Plodnost i godine kod muškarca i žena Godine su jako važan faktor plodnosti za oba spola. Kod žena je dob gotovo najvažniji faktor koji najznačajnije utječe na šanse za trudnoću i rađanje djeteta. Najveće su šanse za trudnoću kod žena dobi 20 do 35 godina i muškaraca do 40 godina. Naravno i žene i muškarci…
-
Anemija u trudnoći
Nizak nivo hemoglobina, tvari koja prenosi kisik, uzrokuje pojavu poznatu pod nazivom anemija. Nedostatak željeza prilično je česta pojava u trudnoći.
-
JUTARNJE MUČNINE U TRUDNOĆI – Kada počinju i koliko traju
Mučnina, povraćanje, gubitak apetita, uznemirenost, depresija, sve su ovo sasvim normalni simptomi jutarnje mučnine kod trudnica. Ako vam je sve ovo poznato ne morate se brinuti jer čak skoro dvije trećine trudnica pati od jutarnje mučnine stoga nije čudno ako ste i vi među njima.