Koja je prosječna dob žena u kojoj ostaju trudne s prvim djetetom

Koja je prosječna dob žena u kojoj ostaju trudne s prvim djetetom Prosječna dob žene u kojoj rađa prvo dijete postupno se povećala u zadnjih 10 godina s 28,8 godina na 29,6 godine. Najveće promjene su bile u zemljama Istočne Europe Estoniji, Litvi i Latviji. Prema najnovijim statističkim podacima žene danas u Hrvatskoj prvo dijete… Nastavi čitati Koja je prosječna dob žena u kojoj ostaju trudne s prvim djetetom

Plodni dani u menopauzi

Plodni dani u menopauzi Kada uđete u menopauzu vjerojatno se još uvijek pitate možete li ostati trudni. To je dobro pitanje, jer zapravo mnoge žene na njega ne znaju odgovor. Mnoge žene ne znaju točno ni što znači biti u menopauzi, pa posljedično ne mogu ni znati jesu li plodne ili nisu u menopauzi. Da… Nastavi čitati Plodni dani u menopauzi

Do koje dobi su žene stvarno plodne

U tekstu ćete saznati: Do koje dobi su žene stvarno plodne Sve više žena odgađa majčinstvo, što zbog karijere, a što zbog nemogućnosti pronalaska pravog partnera u ranijoj dobi. Žene zapadnih zemalja postaju majke sve kasnije i kasnije. Stvari su se mnogo promijenile u odnosu na generaciju naših majki i baka, bar po pitanju rađanja… Nastavi čitati Do koje dobi su žene stvarno plodne

30 savjeta kako dobiti bebu (kako ostati trudna)

30 savjeta kako dobiti bebu (kako ostati trudna) Za mnoge žene koje se pitaju kako ostati trudna ispod su provjereni savjeti koje svakako vrijedi primijeniti. -1- Vodite ljubav Ovo je možda jako očit savjet, ali mnogo parovi nemaju redovit seksualni život kada pokušavaju napraviti bebu, te se „čuvaju“ za plodne dane. -2- Vodite ljubav ujutro… Nastavi čitati 30 savjeta kako dobiti bebu (kako ostati trudna)

Prehrana (dijeta) za povećanje plodnosti

Prehrana može imati veliki utjecaj na plodnost. Ne samo da utječe na šanse začeća kod žena nego i kod muškaraca zdrava prehrana povećava kvalitetu i kvantitetu sperme. Stoga se morate osigurati da oboje jedete pravilno, a sljedeće stvari dodatno će povećati vaše šanse za trudnoću.

Simptomi trudnoće nakon 5 dana

Simptomi trudnoće nakon 5 dana Kada se govori o simptomima trudnoće nakon 5 dana, misli se na simptome trudnoće koji se pojavljuju 5 dana nakon ovulacije. Ako pokušavate ostati trudni, svaki dan je bitan, vjerojatno ne možete dočekati testove, izostanak menstruacije ili potvrdu liječnika da ste trudni, te pokušavate primijetiti svaki simptom i svaki najraniji… Nastavi čitati Simptomi trudnoće nakon 5 dana

Koji tjedan je koji mjesec trudnoće

Ako ste trudni određeni broj tjedana, ali niste sigurni u kojem ste mjesecu trudnoće, morate znati kako niste jedina trudnica s ovim pitanjem…

Objavljeno
Kategorizirano kao Trudnoća

Proširene vene u trudnoći

Proširene vene u trudnoći Varikozne ili proširene vene su površinske vene koje su obično povećane, natečene, vijugave, modre ili ljubičaste. Ovisno o stupnju proširenosti, odnosno o stupnju bolesti ovisi njihov izgled, a kvrge s pojavom otvorenih rana su najteži stadij bolesti koji se, na sreću, u trudnoći ne javlja. Bolest proširenih vena može imati i… Nastavi čitati Proširene vene u trudnoći

Koliko je realan vaš termin poroda

Računanje termina poroda prvi je korak nakon što saznate da ste trudni, ali koliko je realan razultat koji dobijete i koike su vaše šanse da ćete roditi na termin poroda…

Objavljeno
Kategorizirano kao Trudnoća

Štetnost ultrazvuka u trudnoći

Svako malo se nekim natpisima i novinskim naslovima kao da želi dodatno zaplašiti trudnice, pa se tako u posljednje vrijeme mnogo piše o štetnosti ultrazvuka…

Objavljeno
Kategorizirano kao Trudnoća

Kako sačuvati plodnost do 40-tih

Kako sačuvati plodnost do 40-tih Možda se još uvijek ne vidite kao majku, možda niste stekli materijalne uvjete za dijete ili jednostavno još nište pronašli pravog partnera, ali ako želite dijete jednom u budućnosti na neke stvari trebate misliti na vrijeme. Naravno da znate da se s godinama vaša plodnost smanjuje. Žene vrhunac plodnosti prolaze… Nastavi čitati Kako sačuvati plodnost do 40-tih

Savjeti da što lakše preživite trudnoću

Iako se za trudnoću kaže kako je blaženo stanje, rijetke su žene koje je tako zaista i dožive. Mučnine, anksioznost, hormonalne promjene, debljanje, napetost, bolovi u leđima, ali zabrinutost oko rasta i razvoja bebe, svakako narušavaju unutarnji mir trudnica. Ispod su neki savjeti koji vam mogu pomoći da bar malo ublažite sve te tegobe.

JUTARNJE MUČNINE U TRUDNOĆI – Kada počinju i koliko traju

Mučnina, povraćanje, gubitak apetita, uznemirenost, depresija, sve su ovo sasvim normalni simptomi jutarnje mučnine kod trudnica. Ako vam je sve ovo poznato ne morate se brinuti jer čak skoro dvije trećine trudnica pati od jutarnje mučnine stoga nije čudno ako ste i vi među njima.

Plodnost muškaraca i dob

Plodnost muškaraca i dob U medijima se toliko priča o biološkom satu žena da bi mnogi mogli pomisliti kako muškarci ostaju jednako fertilni kroz cijeli životni vijek. Međutim, kao i kod žena godine, kada je pitanju plodnost, imaju značajnu ulogu i kod muškaraca. Plodnost kod muškaraca počinje opadati ulaskom u tridesete. Osim smanjenja plodnosti, dalje… Nastavi čitati Plodnost muškaraca i dob

Trudnoća u dvadesetim » 25 do 29 godina

Ako vježbate i hranite se zdravo, te nastavite sa zdravim životnim stilom i za vrijeme trudnoće, trebali biste imati lakši porod i lako vratiti tijelo u stanje kakvo je bilo prije poroda.

KAVA U TRUDNOĆI i ostale stvari koje trebate i koje ne trebate raditi u trudnoći

Još uvijek nije u potpunosti jasno kako kofein djeluje na razvoj ploda, ali smatra se kako kada se pije u većim količinama može proći barijeru koju pravi placenta, što dovodi do rizika pobačaja ili komplikacija razvoja ploda. Budući da je u trudnoći uvijek bolje biti sa sigurnije strane i ne izlagati se rizicima, potrudite se da smanjite broj dnevnih kava, a ukoliko to nije moguće, smanjite veličinu šalice iz koje pijete kavu, jer manjom količinom unijet ćete manje kofeina bez obzira broj kava.

Objavljeno
Kategorizirano kao Trudnoća

Normalna temperatura u trudnoći

Bazalna tjelesna temperatura je najniža temperatura koju tijelo ima tijekom dana (kada je odmorno), a obično se mjeri odmah nakon buđenja, prije ikakve tjelesne aktivnosti.

Objavljeno
Kategorizirano kao Trudnoća

Kako prepoznati plodne dane

Točno objašnjeno kako prepoznati ovulaciju i plodne dane pročitajte u tekstu ispod, gdje ćete uz kalkulator plodnih dana, pronaći i test po kojem ćete prepoznati plodne dane i ovulaciju…

Unutarmaternični sustav

Plastični i/ili metalni umetak koji ginekolog umetne u maternicu žene s dodatkom progestagena. Ovisno o vrsti pružaju zaštitu od jedne do deset godina i prikladan je samo za žene koje su već rodile. Sustav predstavlja visoko djelotvornu zaštitu od trudnoće, ali povećava rizik za upale i infekcije. Umeće ga liječnik ili medicinska sestra.

Unutarmaterični umetak (spirala)

Ovisno o vrsti pruža zaštitu od jedne do deset godina i prikladan je samo za žene koje su već rodile. Spirala predstavlja visoko djelotvornu zaštitu od trudnoće, ali povećava rizik za upale i infekcije. Umeće je liječnik ili medicinska sestra. Ipak, komplikacije su vrlo rijetke i rješive, a pouzdanost zaštite je vrlo visoka.

Sterilizacija muškaraca i žene

Kirurške metode kontracepcije (sterilizacija) podrazumijevaju sterilizaciju muškarca (vazektomija) ili sterilizaciju žene (podvezivanje jajovoda). Ove metode se ubrajaju u najdjelotvornije, trajne, ali ireverzibilne metode, te se ne preporučuju mlađim osobama, a osim toga postoji i zakonska regulativa u svezi ovih metoda.

Prirodne metode kontracepcije

Prirodne kontracepcijske metode zasnivaju se na praćenju vremena ovulacije i plodnog razdoblja, te na suzdržavanju od spolnih odnosa u to vrijeme. Potrebna je poduka od strane stručnjaka i samokontrola oba partnera, te dobro poznavanje i redovitost menstrualnog ciklusa. Metode karakterizira niska djelotvornost i ne preporučuju se adolescenticama.

Kontracepcijskii flasteri

Ovo je metoda kontracepcije koja djeluje jednako kao kombinirana kontracepcijska pilula, samo što ima prednost jer se ne mora uzimati svaki dan.

Kontracepcijski implantati

Kontracepcijski implantat je mala, fleksibilna cjevčica (veličine manje žičane ukosnice) koja se mora umetnuti u kožu na predjelu nadlaktice. Ona polako oslobađa hormon progestagen i učinkovita je zaštita od neželjene trudnoće kroz tri godine. Implantat uvijek mora umetnuti liječnik ili medicinska sestra i to pod lokalnom anestezijom.