20. travnja 2024.

COVERmagazin.com

Suvremeni lifestyle portal: kultura, civilizacija, uspjeh, produktivnost, održivost, priroda, okoliš, vrijednosti, folklor, običaji, baština, tradicija, inspiracija za zdravu prehranu i mnogo više.

Kava – Utjecaj kave na zdravlje

Kava – Utjecaj kave na zdravlje

Dolazak kave u naše krajeve

Djelovanje kave poznato je već više od 3.000 godina. Počeci su joj vezani uz etiopsko pleme Galla. Naime, ti Etiopljani miješali su plod kave sa životinjskom masti i konzumirali ga kao stimulans prije odlazaka u bitke.

Iz Etiopije kavu su prenijeli arapski trgovci u Arabiju gdje su ju počeli kultivirati i nazvali uobičajenim nazivom za svako piće – qahwa. Kako im je alkohol bio zabranjen, kava postajala sve popularnija, a riječ qahwa postala je sinonim za dragocjeni crni napitak.

Putujući svijetom, kava je stigla u Europu 1615. godine putem mletačkih trgovaca. Iz Venecije širi se cijelom Italijom gdje se mnogi, a naročito Rimokatolička Crkva protive njenom korištenju.

Vidjevši kako kava odvlači ljude iz crkve, što su i muslimani doživjeli mnogo ranije u Meki, biskupi su se obratili tadašnjem papi Klementu IX. Namjera im je bila da Papa zabrani taj đavolji napitak. Međutim, Papa je zaključio kako bi bilo najpametnije da kavu krsti.

Time je kava postala i kršćansko piće uz papin blagoslov.

Kofein u kavi:

Šalica kave od 240 ml sadrži prosječno 100 mg kofeina, no istraživanje koje je analiziralo sadržaj kofeina u 20 različitih kava kupljenih u kafićima utvrdilo je da se količina kofeina u skuhanoj kavi kreće od 76 do 112 mg. Opširnije:

Kofein – količina u pićima i utjecaj na zdravlje – COVER magazin.com

Mala šalica filter kave ima oko 50 mg
Velika Starbucks šalica kave ima oko 300 mg
Mali espresso 65 mg kofeina
Turska kava ima oko 85-100 mg kofeina na 100 ml
Instant kava ima u prosjeku oko 30-90mg kofeina po šalici

Koliko kave dnevno piti? – COVER magazin.com

Utjecaj kave na organizam

Kava i raspoloženje

Australski znanstvenici uspjeli su dokazati kako kava poboljšava obrađivanje informacija i opseg slušanja, te primanja poticajnih poruka. Oni tvrde da kofein kod ljudi stvara bolje raspoloženje i jača sposobnost razmatranja sadržaja poruke, zbog čega se lakše služe s porukom.

Kava može spriječiti depresiju

Žene koje piju dvije šalice kave dnevno imaju manje šanse za razvoj depresije, tvrde znanstvenici.
Nije još uvijek jasno na koji način kava djeluje, ali autori istraživanja vjeruju da kofein u kavi utječe na kemiju u mozgu, zbog toga što u kontrolnoj skupini koja je pila kavu bez kofeina, kava nije imala takav učinak.

Istraživanje je objavljeno u časopisu Archives of Internal Medicine, a u studiji je sudjelovalo više od 50.000 medicinskih sestara.

Ipak, znanstvenici naglašavaju kako bi bilo još uvijek preuranjeno savjetovati ženama da piju kavu za bolje raspoloženje, zbog nekih mogućih negativnih nuspojava ispijanja kave, ali njihova studija je pokazala kako među ostalim kava ima učinak popravljanja raspoloženja.

Kava održava vaš mozak zdravim

Desetogodišnje istraživanje pokazalo je kako kod osoba koje piju tri šalice kave dnevno manje opada mentalna sposobnost u kasnijim godinama.

U istraživanju provedenom na Nacionalnom institutu za javno zdravstvo u Nizozemskoj sudjelovalo je 676 osoba iz više europskih zemalja, a promatrani su kroz deset godina. Testovi kojima su se ispitivale njihove kognitivne sposobnosti pokazali su kako je mentalna sposobnost osoba koje nisu pile kavu opadala četiri puta brže.

Prema objašnjenju znanstvenika koji su proveli istraživanje kofein ojačava memoriju tako što utječe na moždane receptore.

Kava utječe na krvni tlak

2002. godine istraživanje provedeno na jednom sveučilištu u SAD-u, provedeno na 1.000 studenata medicine pokazalo je kako osobe koje konzumiraju veće količine kave imaju povišen krvni tlak.

Uzrokuje li kava srčani infarkt?

Istraživanje završeno 2000.-te godine provedeno na 20.000 Finaca dalo je neosporive dokaze povezanosti konzumiranja velikih količina kave i srčanih bolesti.

Bolovi u leđima

Osobe koje piju manje od jedne šalice kave dnevno češće pate od bolove u leđima.

Dijabetes i kava

Istraživanje provedeno 2003. na Harvardu pokazalo je kako osobe koje piju do pet šalica kave dnevno smanjuju rizik dijabetesa tip 2 za 30%.

Šalica crne kave za mršavljenje

Ako želite svome metabolizmu dati manji poticaj najjednostavnije to možete napraviti šalicom crne kave, posebno ako je popijete bez šećera i mlijeka.

Istraživanje objavljeno u stručnom časopisu „Metabolism“ kaže kako kofein iz šalice kave može rezultirati povećanom potrošnjom kalorija (kod žene od 66 kg do 50 ekstra kalorija dnevno).
Kofein stimulira vaš živčani sustav, te na taj način govori tijelu da treba otpustiti energiju iz masnih naslaga. Važno je da se u kavu ne dodaje mlijeko, šlag ili šećer jer će oni povećati razinu inzulina i poništiti učinak kofeina.

Kava olakšava vježbanje

Šalica kave prije tjelovježbe može olakšati odlazak na sportske terene ili teretanu, kažu američki znanstvenici.

U istraživanju su sudjelovale dvije grupe muškaraca, oni koji obično konzumiraju vrlo malo kofeina i oni koji u prosjeku piju četiri šalice kave dnevno.
Obje grupe muškaraca zamoljene su da odvoze na sobnom biciklu 30 minuta jednakim intenzitetom.
Utvrđeno kako su oni koji su konzumirali kavu kasnije osjećali manje boli u nogama.

Znanstvenici vjeruju kako kofein pomaže zaustaviti bol utječući na živce u mozgu i kralježnici.
Istraživanje je provedeno na Sveučilištu Illinois

Kava ne škodi trudnicama

Prema nedavno provedenim istraživanjima trudne žene mogu sigurno piti kavu, a da kofein ne utječe na dijete.

Ranije se često upozoravalo trudnice kako kofein iz kave može naškoditi nerođenom djetetu, te naglašavalo da kofein može utjecati na težinu djeteta ili čak povećati rizik pobačaja.

Istraživanje provedeno u Danskoj dalo je drugačije rezultate.

U njemu je sudjelovalo 1.000 trudnica koje su pile više od tri šalice kave dnevno. Podijeljene su u dvije grupe. Jedna grupa je pila kavu bez kofeina, a druga instant kavu, a promatran je i unos drugih namirnica koje sadrže kofein, kao npr. cole.

Na kraju istraživanja zaključeno je kako ne postoji značajna razlika između ove dvije grupe po pitanju sigurnosti trudnoće ili težine djeteta prilikom porođaja.

Sastojci u kavi

Kofein, kemijske formule C8H10O2N4, glavni je sastojak kave odgovoran za većinu učinaka na organizam. Osim kofeina, kava sadrži i trigonelin koji se pod utjecajem topline, dakle pri kuhanju pretvara u vitamin niacin (iz grupe B vitamina). Kava također sadrži oko 600 isparivih mirisa, bjelančevine, vodu, masnoće i mineralne soli.

Posluživanje crne kave

Crna kava se poslužuje nakon obroka. Njom se završava ručak ili večera, te je ona znak kako će se uskoro ustati od stola. Kod nas je uobičajeno da se crna kava poslužuje za istim stolom za kojim se i jelo, dok u nekim drugim zemljama ona se poslužuje naknadno uz cigarete ili liker.

Sve vrste kave

Englez, George Constant Washington, koji je živio u Gvatemali, zaslužan je za postojanje instant kave, a švicarska tvrtka “Nestle” zaslužna je za proizvodnju današnje “instantice”.

Espreso uređaj, koji je 1901. patentirao Luigi Bezzera, stvorio je još jednu vrstu kavopija. Espresso je napitak spravljen puštanjem pare pod pritiskom kroz kavu. Mnogo je bogatiji i koncentriraniji nego standardne filtar kave. Koristi se kao osnova za puno vrsta popularnih napitaka, kao što su cappuccino ili latte.

Ljubitelji cappuccina trebali bi zapamtiti ime Talijana Achillesa i Gaggie koji je usavršio espreso uređaj i omogućio proizvodnju cappuccina. Cappuccino je napitak spravljen od espresso kave i jednakih količina zagrijanog i zapjenjenog mlijeka. Vruće mlijeko se miješa sa espresso kavom, a pjena od mlijeka se stavi na vrh. Najčešći omjer koji se koristi je 1/3 espresso kave, 1/3 zagrijano mlijeko i 1/3 pjene od mlijeka.

Americano je espresso napitak spravljen od espresso kave koja se stavi u šalicu s vrućom vodom.
Latte je napitak spravljen od espresso kave i šalice zagrijanog mlijeka. Omjer koji se koristi je 1/3 espressa i 2/3 zagrijanog mlijeka.

Macchiato je napitak spravljen od espresso kave sa vrlo malo zagrijanog ili pjene od mlijeka dodanog na vrh.

Doppio je napitak spravljen od dvije čašice espresso kave i jedne čašice vruće vode.

Iako će prave kavopije sa sumnjom gledati na kavu bez kofeina treba znati da se ona već dugo pije. Postupak dekofeinizacije kave, naime, postoji još od 1903. godine, kada je njemački trgovac Ludwig Roselius poklonio znanstvenicima veću količinu oštećenih zrna kave koja nije mogao prodati. Oni su, osmislili način kako da uklone kofein ne bi li ga ostalo tek 2 do 4 miligrama po šalici, a da pritom ne unište izvorni okus.

U kojim zanimanjima se najviše pije kava?!

Anketa koju je proveo jedan japanski ljubitelj kave, a u kojoj je sudjelovalo oko 4.000 osoba otkrila je u kojim se profesijama najviše pije kava.

Najviše kave piju znanstvenici i laboratorijski tehničari, slijede ih marketing i PR stručnjaci, zatim zaposleni u obrazovanju, pa pisci i novinari, a na petom mjestu su zdravstveni djelatnici.
46 posto osoba kaže kako je bez kave manje produktivno, a 61 posto ih treba kroz dan dvije ili više šalica kave.

Novinari, urednici i pisci vole kave s aromama, a sudci i zaposleni u ugostiteljstvu najčešće piju crnu kavu bez dodataka.

Ovisnost o kavi

Sredinom prošle godine francuski su znanstvenici došli do zaključka kako kava ne stvara ovisnost.
Astrid Nehlig iz laboratorija INSERM-a, francuskog Nacionalnog instituta za zdravlje, objavila je da davanje umjerenih doza kofeina štakorima ne potiče aktivnost u dijelu mozga nazvanom nucleus accumbens, koji ima ulogu u ovisnosti. Za razliku od kofeina i najmanje doze kokaina, amfetamina, nikotina i morfija aktiviraju taj dio mozga.

Iako kofein ima neke zajedničke osobine s opojnim drogama teško da bi se mogao smatrati drogom, jer su glavni mehanizmi djelovanja kofeina i droga potpuno drugačiji.

Vizije povezane s ispijanjem kave

Osobe koje piju previše kave mogle bi početi imati vizije, vidjeti duhove ili čuti čudne glasove, tvrde britanski znanstvenici.

Ljudi koji su pili više od sedam šalica instant kave tijekom istraživanja imali su tri puta veću vjerojatnost halucinacija od onih s jednom šalicom.

Na Sveučilištu Durham tim znanstvenika pratio je 200 studenata i njihove navike konzumiranja kave, te je utvrđeno kako su više halucinirali oni koji su pili više kave.
Međutim, znanstvenici nisu uspjeli utvrditi točan uzrok poveznice između kave i halucinacija. Jedno od mogućih objašnjenja je hormon kortizol. Kada je tijelo pod stresom proizvodi više tog hormona, a jednako tako i nakon konzumiranja kofeina. A prema njihovoj teoriji višak tog hormona može uzrokovati halucinacije.

Ipak, tim znanstvenika ističe kako halucinacije u uobičajenom svakodnevnom životu nisu nikakva neobična pojava i nisu nužno znak psihičke bolesti, jer kako tvrde 3 posto osoba psihički je zdravo, a redovito čuje „glasove u glavi“.

Žene koje piju više kave imaju manje grudi

Jedno istraživanje provedeno u Švedskoj pokazalo je kako žene koje piju velike količine kave imaju manje grudi u odnosu na one koje ne konzumiraju taj napitak.

Međutim, unatoč toj „negativnoj“ nuspojavi, kava može biti i korisna kada su grudi u pitanju jer je dokazano kako smanjuje rizik razvoja raka dojke, jer su žene koje imaju velike grudi izložene većem riziku razvoja te bolesti.

10 najvažnijih zdravstvenih koristi od kave

Ako se oslanjate na kavu da biste progurali kroz dan ili ga započeli, možda vam nedostaje sna ili zdravih namirnica u prehrani jer kava nije nadomjestak za zdravu prehranu, ali poput vina, tamne čokolade i kokica, uz svoje negativne strane, od kave naše tijelo ima i neke koristi.

Najveća poznata korist proizašla je iz 13-godišnjeg istraživanja provedenog u SAD-u prema kojem osobe koje redovito piju kavu smanjuju rizike prerane smrti za do 16 posto.

Iako ekscesivno pijenje kave nije dobro, kao ni pretjerivanje ni u čemu drugom, ako nemate neko zdravstveno stanje zbog kojeg trebate isključiti kavu ili neki od njenih sastojaka, šalica do dvije kave dnevno ne bi vam trebale škoditi.

-1- Istraživanje provedeno 2002. otkrilo je kako osobe koje piju kavu imaju za oko 25 posto manje rizike razvoja žučnog kamenca.
-2- Žene koje piju kavu na svakodnevnoj bazi imaju za oko 20 posto manje rizike razvoja depresije, pokazalo je istraživanje iz 2011.
-3- Kava vam može pomoći popraviti dugoročnu i kratkoročnu memoriju. Istraživanje iz 2005. pokazalo je kako dvije šalice kave dnevno imaju odličan utjecaj na pamćenje.
-4- Istraživanje iz siječnja ove godine kaže kako osobe koje piju kavu imaju manje rizike razvoja dijabetesa tip 2.
-5-Prema studiji švedskih znanstvenika kava smanjuje rizike razvoja nekih vrsta raka među kojima raka grudi, prostate i jetre.
-6- Kava potiče metabolizam pa vam može pomoći da održite zdravu težinu, pa čak olakšava i gubitak kilograma.
-7- Ako kroz cijeli život pijete kavu imate manje rizike razvoja senilnosti pokazala je studija iz 2000.
-8- Kava pomaže vašem tijelu da se bori protiv slobodnih radikala.
-9- Kava poboljšava fizičke sposobnosti pokazalo je istraživanje iz 2008. Osobe koje popiju kavu prije sportskog događaja imaju veću izdržljivost.
-10 – Šalica kave u kombinaciji s tjelovježbom pomaže zaštiti vas od sunca, te smanjiti oštećenja na koži nastala sunčanjem, a tim vas štiti i od raka kože, pokazalo je istraživanje iz 2008.
Iskoristite ostatke kave
Širom Hrvatske popije se svaki dan na stotine tisuća kava, a tisuće kilograma taloga i filtar vrećica se baca u smeće. Ipak, ostaci od kave mogu se mnogo bolje iskoristiti, primjerice u vrtu.
– Pospite talog i ostatke kave oko biljaka prije kiše za sporo otpuštanje nitorgena.
– Dodajte talog kave i upotrijebljene filtar vrećice u komposter. Filtar vrećice čaja i od kave se vrlo brzo razgrađuju.
– Talog kave razrijedite s vodom za povremeno zalijevanje cvijeća.
– Talog kave i filtar vrećice možete pomiješati u zemlju za sadnju novih biljaka.

Vezano: