Kako spriječiti usporavanje metabolizma s godinama
Metabolizam se usporava s godinama. Kod mnogih osoba se u određenom trenutku života dešava da se s istim unosom hrane i kalorija počnu debljati. Usporavanje metabolizma je upravo jedan od razloga. Može li se na njega utjecati?
Razlozi usporavanja metabolizma
Na metabolizam utječe, a time i na
- godine, odnosno dob
- način života
- razina tjelesne aktivnosti
- sjedilački način života
- mali broj dnevnih obroka
- prehrana s malo proteina
- nepravilna prehrana, nedovoljno vitamina bitnih za metabolizam
- nedovoljan unos ugljikohidrata
- stres…
Metabolizam se ne usporava samo s godinama nego na njega utječu i brojni drugi faktori, te su uzroci razni. Jedan od najvažnijih faktora koji neovisno o godinama utječe na brzinu metabolizma je tjelesna aktivnost. Najčešće se s godinama smanjuje i tjelesna aktivnost, te se ta dva faktora često poklope i doprinose usporavanju metabolizma.
Usporavanje bazalnog metabolizma je linearno s godinama, dok ostale komponente koje utječu na metabolizam poput svakodnevnih aktivnosti i vježbanja, te količine mišića u tijelu također se smanjuju s godinama što doprinosi dodatnom usporavanju metabolizma. Pročitajte i: Kako UBRZATI METABOLIZAM i smršaviti
Kako djelovati protiv usporavanja metabolizma
Bez obzira da li želite zbog zdravlja održavati razinu metabolizma ili ga potaknuti kako biste smršavili ukoliko želite zadržati razinu metabolizma s godinama bitno je da imate više svakodnevnih aktivnosti.
Tjelovježba protiv usporavanja metabolizma
Tjelovježba je jedan od ključnih elemenata kojim možete utjecati na brzinu metabolizma odnosno spriječiti usporavanje metabolizma. Tjelovježba zadržava razinu mišića u tijelu a mišićna masa je također bitna za brzinu metabolizma. Tjelovježba može djelovati i na ubrzavanje odnosno spriječiti usporavanje bazalnog metabolizma s godinama.
Svakodnevne aktivnosti protiv usporavanja metabolizma
Pojačajte svakodnevne aktivnosti. Sve aktivnosti tijekom dana utječu na metabolizam, te se kod osoba koje više sjede metabolizam brže usporava. Više se krećite, manje sjedite i sve što možete obavljajte hodajući.
Dovoljno sna protiv usporavanja metabolizma
Dobro se naspavajte. Za metabolizam je bitno imati dovoljno sna, manjak sna također usporava metabolizam stoga je bitno da imate dovoljno sna kako biste spriječili usporavanje metabolizma. Pročitajte i: Koliko mi sna treba – tablica sna prema godinama
Hrana protiv usporavanja metabolizma
Jedite više hrane bogate proteinima. Više: Hrana bogata PROTEINIMA i koliko dnevno proteina prema dobi i aktivnosti
Pijte zeleni čaj. Poznato je da zeleni čaj pomaže mršavljenju jer ubrzava metabolizam, a isto tako može pomoći i spriječiti usporavanje metabolizma koje se događa s godinama. (Više: ZELENI čaj, ljekovitost, nuspojave i koliko čaja piti)
Usporavanje metabolizma
Kada se primijeti da se metabolizam usporava, trebalo bi obratiti pažnju na prehranu, kalorijski unos, te ostati aktivan. Tjelesna aktivnost je bitna, te bi trebala biti redovita. Tjelesna aktivnost uključuje aktivno vježbanje, bavljenje sportovima, ali i razne druge “usputne” aktivnosti, od hodanja, čišćenja, igranja s djecom. Previše sjedenja je jedan od bitnih elemenata usporavanja metabolizma, stoga kako bi se djelovalo na metabolizma, potrebno je što aktivirati se i sjedilački način života zamijeniti aktivnijim. Osim što će se na taj način djelovati na metabolizam, dnevna potrošnja kalorija će biti veća, a poznate su i brojne druge prednosti tjelovježbe na zdravlje pa čak i na raspoloženje.
Kako bi se izbjeglo debljanje, potrebno je prilagoditi kalorijski unos, ali se i više pridržavati pravilne prehrane.
Kada se počinje usporavati metabolizam?
Postoje oprečna mišljenja i istraživanja kada se počinje i kojim tempom se usporava metabolizam: I dok jedne teze i istraživanja potvrđuju da je usporavanje linearno s godinama, druga istraživanja sugeriraju da je usporavanje metabolizma vezano uz to da kako osoba stari ima više sjedilački način života, manje se kreće i manje je aktivna, a da se usporavanje metabolizma koje se povezuje s dobi pojavljuje tek oko šezdesete godine života.
Neka pak istraživanja sugeriraju da se usporavanje metabolizma primijeti već oko 35. godine života iako počinje i ranije.
U prosjeku se nakon 25. godine života metabolizam usporava oko 5% svakih 5 godina.
To npr. znači da je osobi u 45. godini života metabolizam oko 20% sporiji nego u 25.godini života.
Na metabolizam utječu brojni faktori, dob, prehrana, tjelesna aktivnost, san, stres… Na neke od ovih faktora se može utjecati, te se s njima može djelovati i na usporavanje metabolizma. Na starenje i godine se ne može utjecati, no na mnoge druge faktore može.
Vezano: