Koliko mi sna treba – tablica potrebnog sna prema godinama
San je bitan, osim što utječe na dnevne aktivnosti može utjecati i na zdravlje. No, čak i kada nemamo problema s nesanicom postavlja se pitanje koliko nam sna treba? Na ovo pitanje nije odgovor jednostavan, no postoje određene norme koje se prilagođavaju dobi i osobi, te unutar tih okvira se smatra prikladnim broj sati za spavanje.
Koliko sna treba ovisi o genetici, životnom stilu, razini aktivnosti tijekom dana, kvaliteti sna, ali i godinama.
Često se spominje 8 sati sna, to je neki okvirni prosjek kako bi bez daljnje ili detaljnije analize procijenili koliko nam sna treba.
Neka općenita preporuka je da odraslim zdravim osobama treba 7 do 9 sati sna.
Odraslim osobama je potrebno 7 do 9 sati sna.
Bebama, djeci i tinejdžerima treba više, dok osobama iznad 65 godina treba 7 do 8 sati sna.
Nije uvijek bitna dužina nego i kvaliteta sna. Stoga i kvaliteta sna može utjecati na to da vam treba manje ili više sna.
Neke okvirne preporuke prema istraživanju “National Sleep Foundation’s sleep time duration recommendations: methodology and results summary” je da osobama između 14 i 17 godina treba 8 do 10 sati sna, dakle nešto više nego odraslim osobama, dok osobama preko 65 godina treba 7 do 8 sati sna.
Ispod donosimo pregled prema godinama koliko sna je potrebno odraslim osobama, radi se o rasponu, a ne o točnom broju sati koji su potrebni osobi ovisno o dobi:
Osobe od 14 do 17 godina trebaju 8 do 10 sati sna
Osobe od 18 do 25 godina trebaju 7 do 9 sati sna
Osobe od 26 do 64 godina trebaju 7 do 9 sati sna
Osobe više od 65 godina trebaju 7 do 8 sati sna
No, treba naglasiti da se radi o prosjeku, te će ovisno o stilu života, kao i genetici i nekim drugim elementima, biti različit broj potrebnih sati različitim osobama. Stoga su navedena i određena odstupanja koja se smatraju prihvatljivim, u pravilu se radi o +/- 1 sata od navedenih vrijednosti.
Neka manja odstupanja od navedenih razina i dalje su prihvatljiva:

Uglavnom se smatra da je spavanje duže ili kraće od ovih okvira nekim osobama potrebno, ali to su ipak iznimke.
Kada računate koliko ste spavali uzmite u obzir i vrijeme koje vam treba da zaspite, u prosjeku je to nekih 15 minuta, ali može biti i duže.
Nedovoljno sna povezano je s pospanošću i umorom tijekom dana, slabijim funkcioniranjem tijekom dana, anksioznošću, ali i nekim drugim zdravstvenim problemima. Dugotrajno smanjeno spavanje povezano je razvojem pretilosti, dijabetesom tipa 2, visokim krvnim tlakom, kardiovaskularnim problemima, depresijom… to su samo neki od rezultata istraživanja “Sleeping hours: what is the ideal number and how does age impact this?”
Neki od razloga koji mogu utjecati na manje sna su rad i učenje navečer, večernja druženja, te izloženost umjetnom svjetlu noću, konzumacija kofeina navečer, nedostatak tjelesne aktivnosti, neredovito vrijeme odlaska u krevet…
Neki od znakova da niste spavali dovoljno odnosno da se niste naspavali su pospanost tijekom dana, zaspite u roku od 5 minuta nakon što ste legli u krevet, teško se ujutro budite i potreban vam je alarm iako svako jutro ustajete u slično vrijeme, u toku dana imate poteškoće s koncentracijom ili pamćenjem, povećan apetit…
Pojam dovoljno sna se razlikuje od osobe do osobe, a problem može nastati i s previše i s premalo sna. Dovoljno sna je potrebno kako osoba tijekom dana bila odmorna, spremna za dnevne aktivnosti, mogla se dobro fokusirati i koncentrirati, nedostatak sna može djelovati na pažnju tijekom dana. Također, dovoljno sna je potrebno kako bi metabolizma optimalno funkcionirao, osoba bila aktivna, kreativna…
Vezano: