Ljekovitost začina
Začini se osim što daju dodatni okus hrani imaju brojna ljekovita svojstva i pozitivno djeluju na tijelo Začini i bilje mogu vam biti korisniji od glavnih namirnica koje pripremate. Oni promoviraju zdravlje, bore se protiv raka, upala i još mnogo toga. Od mnogih začina se rade i čajevi, te ako želite iskoristiti prednosti bilja, a da ne morate pripremati čaj, možete ih dodati kod pripreme hrane.
Cimet – Ljekovitost začina cimeta
Cimet je bogat vrlo moćnim nutrijentima, s antioksidativnim svojstvima koje pomažu stanicama da se bore protiv štetnih slobodnih radikala. Antioksidanti pomažu tijelu da se bori protiv raka, dijabetesa, senilnosti…
Cimet je i odlično oruđe za borbu protiv karidovaskularnih problema. Pomaže da se regulira inzulin što smanjuje razinu šećera u krvi.
Cimet je koristan u prevenciji senilnosti. Istraživanje objavljeno 2011. otkrilo je kako cimet može čak pomoći obnoviti kognitivne sposobnosti kod nekih životinja koje su imale problema s kretanjem.
Cimet je lako uključiti u preranu jer odlično ide uz voće, čajeve i sokove. Težite unosu pola čajne žlice mljevenog cimeta svakodnevno.
Kadulja – Ljekovitost kadulje
Kadulja se obično koristi za ispiranje usta, ali novija istraživanja pokazuju kako ne samo da ima protuupalno djelovanje, nego da kada se konzumira poboljšava memoriju i fokus. Više: Kadulja – Čaj od kadulje – utjecaj na zdravlje, nuspojave i koliko čaja piti
Kadulja pomaže kod dementerije, te popravlja kognitivne funkcije. Kadulja je odlična za probavu, a pomaže i u borbi simptoma kod menopauze poput crvenila i prekomjernog znojenja.
Nekoliko puta tjedno popijte čaj od kadulje ili nekoliko puta tjedno dodajte u salate četvrtinu čajne žličice sušene kadulje.
Timijan – Ljekovitost začina timijan
Istraživanje provedeno 2004. otkrilo je kako je ulje timijana zbog svojih antimikrobnih svojstava posebno korisno kod trovanja hranom, a koristan je za probavu, smanjuje vjetrove i druge probavne neugodnosti.
Tri puta tjedno dodajte četvrtinu čajne žličice sušenog timijana u neko jelo.
Đumbir – Ljekovitost đumbira kao začina
Đumbir je posebno čest u uporabi u Americi, a svima su poznati njihovi kolačići od đumbira (Ginger Cookies). Đumbir je poznat kao sredstvo za borbu protiv mučnine, ubrzavanje probave, te općenito za olakšavanje probavnih tegoba. Više: Čaj od ĐUMBIRA – dobrobiti, nuspojave, koliko čaja piti i kako ga pripremiti
Đumbir je jak i trebalo bi ga uzimati u vrlo malim količinama, ali na svakodnevnoj bazi.
Đurkumin iz đumbira blokiraja funkciju stanica povezanih s razvojem raka dojke, te da nemaju nikakvog utjecaja na normalne stanice, utvrđeno je u istraživanju.
Znanstvenici tvrde da sastojci podrijetlom iz crnog papra i đumbira mogu blokirati rast matičnih stanica ključnih za poticanje razvoja tumora.
Ružmarin – Ljekovitost ružmarina kao začina
Ružmarin se još od antičke Grčke povezuje s memorijom, kada bi studenti nosili ružmarin dok bi se spremali za velike ispite. Moderna znanstvena istraživanja otkrivaju kako komponente u ružmarinu štite mozak od slobodnih radikala i smanjuju rizike moždanog udara i Alzheimerove bolesti.
Ružmarin možete dodavati u umake i raznorazna jela, ali nemojte pretjerivati u količini. Ružmarin bi trebale izbjegavati trudnice jer se u nekim krajevima koristio kao sredstvo za izazivanje pobačaja.
Bosiljak – Ljekovitost začina bosiljka
Bosiljak se obično povezuje s mediteranskom kuhinjom, ali zapravo dolazi iz Indije, gdje se tradicionalno koristi za liječenje astme, stresa i dijabetesa.
Bosiljak ima snažna antimikrobna svojstva, a bori se protiv vrlo otpornih mikroba primjerice E. coli. Bosiljak je također odličan izvor beta karotena koji se pretvara u vitamin A, kao i magnezija, željeza i kalcija.
Kao što je široka paleta njegove kulinarske primjene tako je i nadaleko poznato njegovo antibakterijako, antivirusno i antikancerogeno djelovanje. Utječe na snižavanje vrijednosti triglicerida, ukupnog kolesterola i LDL-kolesterola, kao i na povećanje razine HDL-kolesterola.
Tri puta tjedno dodajte čajnu žličicu bosiljka u neko jelo.
Crni papar – I crni papar je ljekoviti začin
Osnovna podjela je na crni papar (beru se nezreli zeleni plodovi i suše), bijeli papar (beru se dozreli plodovi, natapaju u vodi i skida im se vanjska ovojnica crvene boje, okus mu je nešto blaži), zeleni papar (bere se neposredno prije dozrijevanja, okus mu je sočniji), crveni papar (bere se u jesen i okus mu je voćno-ljutkast). Možemo ga koristiti mljevenog ili čitavo zrno ovisno o načinu pripreme jela (kod pirjanja i dužeg kuhanja-cijeli plod).
Njegova ljekovita svojstva pripisuju se alkaloidu piperinu koji utječe na bolju absorpciju mnogih nutrijenata. Studije su pokazale i njegovo antikancerogeno djelovanje (rak pluća i melanom). Zbog njegovog stimulirajućeg efekta pri stvaranju melanocita daljnja istraživanja su usmjerena ka repigmentaciji pacijenata sa vitiligom.
Zbog minerala bakra koji sadrži često se koristi kao prevencija pojave sijedih vlasi u kosi.
Ljuti feferoni – Ljekovitost feferona kao začina
Prema arheolozima ljudi kuhaju s ljutim feferonima već 10.000 godina.
Otkriveno je kako u ljutim papričicama postoje supstance koje olakšavaju bol kod glavobolja, artritisa i još mnogih kroničnih problema. Također, feferoni su odlični u borbi protiv nekih tipova raka. Ako ne volite čili okus, znajte da već sasvim male količine, primjerice osmina žlice nasjeckanog feferona imaju pozitivno djelovanje.
Svježe čili papričice su bogate vitaminom C. U medicinske svrhe su usmjerena daljnja istraživanja sastavne komponente Cayenna paprike – kapsaicina zbog njegovog antikancerogenog djelovanja kod raka prostate, raka pluća i adenokarcinoma kolona. Zbog svog analgetskog djelovanja sastavni je dio različitih preparata za ublažavanje bolova na lokalnoj razini.
Korijander – Ljekovitost začina korijandera
Sviježi ili sušeni plodovi se mogu koristiti u pripremanju različitih umaka, kolača, medenjaka, marmelada, likera, marinada, jela od povrća, pečenog mesa i sastavni su dio curry-a. Okus im je nježan osvježavajući limunkast. Sviježi listovi se češće koriste u azijskoj i meksičkoj kuhinji (guacamole) i imaju karakterističan oštar i gorak okus.
Koristi se za snižavanje ukupnog kolesterola i LDL-kolesterola, a doprinose povećanju HDL-kolesterola. U tradicionalnoj medicini se koristi kod probavnih smatnji. Lišće korijandera pomaže u izlučivanju teških metala (olova, aluminija i žive) iz organizma.
Kliničići – Ljekovitost začina klinčića
Često se koristi u kombinaciji sa cimetom i kimom. Snažno antimikrobno djelovanje pripisuje se njegovom sastojku eugenolu pa uspješno uništava bakterije, gljivice i parazite. Koristi se i kao lokalni anestetik.
Klinčić se koristi i za ublažavanje vidljivosti bora kada se priprem akao čaj, kojim se pomoću blaznice tapka područje oko očiju.
Kurkuma – Ljekovitost kurkume kao začina
Sastavni je dio currya, poznat po svojoj karakterističnoj žutoj boji i ljutkasto–gorkom okusu. Ima protuupalno djelovanje i snažan je antioksidans. Kurkuma se koristi i kao pomoć zaustavljanju određenih tumora.
Kurkuma se još koristi i za jačanje probave, obnavljanje crijevne flore, smanjenje nadutosti, čišćenje jetre i žučnog mjehura, normalizaciju menstruacije, smanjenje upala kod artritisa, čišćenje krvi, stimuliranje rada metabolizma, kožne probleme, tegobe dišnih putova, protiv gljivica i bakterija.
Ljekovitost ostalih začina
ANIS – Pomaže kod nadutosti, reumatskih bolesti i dišnih poteškoća.
LAVANDA – Djeluje opuštajuće i umirujuće.
LOVOR – Potiču probavu i poboljšavaju tek. Više: Čaj od LOVORA – dobrobiti, nuspojave i koliko piti čaja
MAJČINA DUŠICA– Djeluje povoljno na dišne organe, želudac, poboljšava tek i umiruje živce. Pomaže kod glavobolje i nesanice. Više: Majčina dušica – Čaj od majčine dušice – ljekovitost i koliko čaja piti
MAK – Umiruje i pomaže kod nesanice.
METVICA – Pomaže kod mučnine, glavobolje, prehlade, djeluje umirujuće – kaže se da nema bolesti koju metvica ne olakšava. Više: Menta (metvica) – Čaj od mente – dobrobiti, nuspojave i koliko čaja piti
ORIGANO – Protiv kašlja, probavnih i menstrualnih tegoba, te umora.
CRVENA PAPRIKA – Korisna je kod prehlade, poboljšava probavu, ali nadražuje probavne organe pa s njom treba biti oprezan.
PERŠIN– Popravlja loš zadah, djeluje diuretički, poboljšava probavu i pomaže u borbi protiv celulita. Više: Čaj od peršina – ljekovitost, nuspojave i kako pripremiti čaj
RUŽMARIN – Potiče probavu, cirkulaciju, pomaže kod prehlada i reumatskih oboljenja.
SPORIŠ – Osvježava i povoljno djeluje na dišni sustav.
STOLISNIK – Koristi se za čišćenje organizma i regulira znojenje. Više: Stolisnik – Čaj od stolisnika – ljekovitost, nuspojave i koliko čaja piti
ŠAFRAN – Poboljšava probavu.
VANILIJA – Djeluje opuštajuće.
VLASAC – Potiče tek, olakšava probavu i jača imunitet.
Sažeto o temi: Začini i njihova ljekovitost
Svakodnevna prehrana jednostavno se može prilagoditi i učiniti hranjivijom, zdravijom, manje masnom i sl. Koristite biljno ulje umjesto masti, a u svoje recepte uvrstite maslinovo ulje, te ulja obogaćena masnim kiselinama.
Također, možete uštedjeti i na zasićenim masnoćama: Koristite light jogurte umjesto vrhnja, a vrhnje umjesto majoneze.
Vaša jela možete obogatiti i zdravim začinima poput ružmarina, metvice, peršina i mnogih drugih. A ako želite osjećaj slatkoće dodajte malo đumbira, cimeta, orašćića ili vanilije.
ANIS – Pomaže kod nadutosti, reumatskih bolesti i dišnih poteškoća.
KADULJA – Olakšava probavu.
LAVANDA – Djeluje opuštajuće i umirujuće.
LOVOR – Potiču probavu i poboljšavaju tek.
MAJČINA DUŠICA- Djeluje povoljno na dišne organe, želudac, poboljšava tek i umiruje živce. Pomaže kod glavobolje i nesanice.
MAK – Umiruje i pomaže kod nesanice.
METVICA – Pomaže kod mučnine, glavobolje, prehlade, djeluje umirujuće – kaže se da nema bolesti koju metvica ne olakšava.
ORIGANO – Protiv kašlja, probavnih i menstrualnih tegoba, te umora.
PAPAR – Djeluje diuretički, stimulativno, smanjuje nadutost i mučninu.
PAPRIKA – Korisna je kod prehlade, poboljšava probavu, ali nadražuje probavne organe pa s njom treba biti oprezan.
PERŠIN- Popravlja loš zadah, djeluje diuretički, poboljšava probavu i pomaže u borbi protiv celulita.
RUŽMARIN – Potiče probavu, cirkulaciju, pomaže kod prehlada i reumatskih oboljenja.
SPORIŠ – Osvježava i povoljno djeluje na dišni sustav.
STOLISNIK – Koristi se za čišćenje organizma i regulira znojenje.
ŠAFRAN – Poboljšava probavu.
TIMIJAN – Umiruje i olakšava probavu.
VANILIJA – Djeluje opuštajuće.
VLASAC – Potiče tek, olakšava probavu i jača imunitet.
Odgovori